Затягане на мерките при влизане у нас засега няма да има

Идващи си от Англия българи вероятно ще внесат индийския вариант на коронавируса у нас, очакват здравните власти.

Във Великобритания е най-голямото разпространение в Европа на новата разновидност на вируса, а българската общност на Острова е сред най-големите.

“В предстоящите месеци, в които много от работещите и живеещите там ще си дойдат, рискът от внос е голям. Освен това

той е засечен

вече в 26 страни

в Европа

По тази причина граничните мерки със сигурност ще останат в действие и през следващите два месеца, в които ще продължи епидемичната обстановка, а най-вероятно и след това, както и в цяла Европа. За момента затягането им конкретно за Острова не се обмисля”, коментира пред “24 часа” главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.  Доц. Ангел Кунчев  СНИМКА: ПЛАМЕН КОДРОВ

Доц. Ангел Кунчев СНИМКА: ПЛАМЕН КОДРОВ

Ситуацията с разпространението на различните варианти на COVID и най-вече на индийския са обсъдили представители на всички страни членки заедно с комисаря по здравеопазването Стела Кириакиду и директорите на ЕМА и на центровете по контрол на заболяванията и по тропическа медицина на заседание на платформата за научни съвети в петък.

“Това, което съобщиха от ЕМА и Центъра за контрол на заболяванията, е, че ситуацията към момента с различните варианти на вируса е сравнително спокойна, като се срещат и южноафрикански, и бразилски, но те не са във високи стойности и няма движение, което е много съществено. Може да се приеме, че с тях вероятно няма да има особени проблеми”, каза доц. Кунчев.

По-различна обаче била ситуацията с индийския щам. Най-голямо притеснение буди втората от трите му версии - B1.617.2, обясни доц. Кунчев. Той излиза вече при около 5% от положителните проби в ЕС, основно в Западна Европа и страните с близки контакти с Индия. По-голям е процентът във Великобритания, но тъй като страната излезе от съюза, неин представител не е участвал в срещата и не са представени актуални данни.

“Така че, ако може да очакваме преливане, то ще е основно от Великобритания. Важно е това, защото ние имаме достатъчно живеещи и работещи хора там, които пътуват”, предупреди здравният инспектор.

Въвеждането на по-сериозни рестрикции при пътуване от Великобритания към България ще зависи от това дали някоя от версиите на индийския вариант води до по-тежко боледуване, дали се предава по-лесно, както и доколко всички се покриват от ваксините. За изясняването на тези теми обаче било нужно още време.

“Големият въпрос е покрива ли се изцяло от ваксините и тук са сравнително оптимистични данните. Счита се, че на 65-70% ги покрива. Лошото е, че не е еднакво за трите подварианта и за този втория (B1.617.2) процентът е по-нисък, което значи, че

за половината

хора, дори да са

имунизирани, не

можем да

твърдим, че са

100% предпазени Но данните са малко и все още не може да се вземе решение”, каза Кунчев.

В две посоки ще работи активно оттук нататък ЕС - ускоряване на ваксинациите и на изследванията, решили още експертите на срещата.

Еврокомисията вече има решение да закупи голямо количесто бързи тестове, които да раздаде на страните. С част от тях може да се подпомогне и туризмът. Сред идеите у нас е на туристите да се дава възможност за безплатен бърз тест на летището, когато си заминават, ако страната им го изисква, което ще ги облекчи. За днес е предвидена среща с представители на туризма, здравното и външното министерство, както и със собственика на летищата в Бургас и Варна, на която ще се обсъждат варианти, по които могат да се улеснят туристите, каза Кунчев.

Освен имунизациите и тестовете засилването на секвенцията също е важно за контрола на пандемията, категоричен е той. От началото на годината у нас са направени 3000 секвенции, което не е малко, но е нужно да са повече. Центърът по заразни и паразитни болести вече разполага с по-мощна машина, с която ще се правят повече секвенции. Тя ще заработи до седмица-две, съобщи Кунчев.

Последната мутация, която беше изолирана в центъра - на британския вариант с бразилска мутация, според него няма да доведе до нови свойства на вируса и по-скоро не е притеснителна.

“Хубаво е, че е хваната, защото показва, че надзорът работи и

когато има

отклонения,

ги хващаме

навреме

Има я, но при хиляди аминокиселини, това, че в една, пет или десет има промяна, в повечето случаи не води до някакви нови свойства и в случая вероятно ще е така. Но ще продължим да изследваме, за да видим ще се повтори ли, има ли го някъде другаде в близкото обкръжение и дали има някаква разлика в начина на боледуване”, обясни здравният инспектор.

ВИЗИТКА:

Доц. Ангел Кунчев завършва медицина през 1985 г. в МУ - Пловдив. Същата година започва работа като епидемиолог в ХЕИ - Хасково. От 2001 г. работи в Министерството на здравеопазването като епидемиолог, началник-отдел “Надзор на заразните болести” и директор на дирекция. През 2011 г. е назначен за главен държавен здравен инспектор. Член е на Комитета по здравна сигурност към генерална дирекция “Здраве” на ЕК, управителния съвет на Европейския център по контрол на болестите в Стокхолм, Европейската научна консултантска платформа за COVID-19 към комисаря по здравеопазване и др. Като експерт на СЗО и Световната банка участва в мисии за оценка и помощ при организиране на системи за надзор на заразните болести.