Служебният министър на икономиката Кирил Петков е внесъл в БНБ предложения за смяна в надзорния съвет на ББР още на 11 май, когато не е бил министър. Това овбинение отправиха уволнените надзорници на банката Митко Стоянов и Велина Бурска пред Нова телевизия.
„Банката има пълен лиценз да оперира като търговска банка. И надзорният съвет има право да одобрява кредитите над 5 млн. лв. Въпросът е защо министърът поставя една стабилна банка в рисково положение и нелепа ситуация“, попита Велина Бурска.
Преди да бъде предложена смяна на надзора, БНБ трябва да одобри новите кандидати. Заради това на 11 май, денят в който бе указа на президента Румен Радев подадох документи в БНБ, за да не чакаме 60 дни, разясни веднага след участието на бившите надзорници самият Кирил Петков. След като станало ясно, че той е министър от 12 май, документът е изтеглен.
„БНБ си кара до този момент по буквата на закона, нямам никакви оплаквания. Единствената ми молба е кандидатите, които вкарваме днес да ги оценят максимално бързо“, каза още Петков.
Отпусканите кредити на големи фирми са нарушение и на закона за ББР и на устава на банката, категоричен бе Кирил Петков.
„Единственият смисъл на ББР е да подпомага малки и средни предприятия, а не да раздава по 100 милиона кредити на хора, които си имат вече бизнес. Министерството на икономиката е трябвало да се намеси много по-рано. Когато от 1,9 милиарда 1,7 се дадат на 20 клиента, този начин на кредитиране е несвойствен на съществуването на банката. Това са пари на данъкоплатците и се раздават като огромни кредити . С милиард можем да финансираме 10 000 малки предприятия. Не е следван закона за ББР, това за мен е очевадно“, заяви служебния министър на икономиката.
Банката е ликвидна и стабилна, въпросът е къде са отишли нашите пари, заяви още той.