„Почти на 60% от базата по Северното черноморие е отворена и хотели, заведения и др. работят към момента. Много от колегите обаче нямат големи очаквания и се надяват поне да излязат на нула. По-конкретен анализ ще имаме в края на месеца” – каза Димитър Димитров – председател на Регионалната браншова организация на хотелиерите и ресторантьорите за Североизточна България. Очакванията на бранша са да получи подкрепа от новото правителство, защото е най-потърпевш от пандемията, причинена от коронавируса.
Притеснения има от евентуална нова вълна, неяснотата дали и кога туристическите обекти отново ще бъдат затворени на фона на ситуацията в съседна Гърция, както и от евнтуално орязване на помощите.
Около 50% от туристите в региона към 14 юли са чужденци, има и българи.
„Петзвездните хотели вече са заети. В Добричкия регион няма много голям избор на висококатегорийни хотели и заведения. Те са в курорта „Албена” и в голфигрищата в областта. Но оживление се забелязва във всички видове места за настаняване – малките хотели, дори и квартирите. Не бива да пропускаме и любителите на къмпингуването на север към Шабла и Дуранкулак, които също вече има активност” - уточни Димитров.
Според него, основната причина за липсата на кадри в туризма е, че става въпрос за сезонна заетост. „Трудно задържаме хора за 3 месеца, които си търсят работа за останалите 9 месеца от годината. Негативно влияние оказва и това, че обучени кадри с опит се пренасочиха към други сфери, заради последиците от пандемията върху туристическия бранш затварянето на обектите”, уточнява той и определя положението като отчайващо, въпреки че минималната заплата в сектора в момента в региона е 800 лв. и сумата нараства според позицията.
„Има внос на работна ръка от чужбина – Украйна, Беларус, Киргизстан, но това не решава проблема, тъй като сезонът е много кратък. Дефицитът на кадри се отнася за всички възможни работни позиции – камериерки, готвачи, сервитьори, градинари, помощен персонал” – добавя Димитров. ф