Странни формирования на повърхността на Плутон, каквито не са наблюдавани досега в Слънчевата система, сочат, че ледените вулкани са били активни до относително скоро на планетата-джудже, предаде АФП, позовавайки се на резултати от изследване, публикувани в „Нейчър комюникейшънс“.

Анализ на снимките от сондата на НАСА „Нови хоризонти“ сочи, че вътрешната температура на Плутон е останала по-висока, отколкото се смяташе преди, за достатъчно дълго време, за да бъде възможен този феномен.

Вместо да бълват лава, ледените вулкани отделят „гъста влажна смес от вода и лед, а вероятно дори и твърди компоненти като при ледниците“ на Земята, каза за АФП Келси Сингър, планетолог в Югозападния изследователски институт в Колорадо, съавтор на изследването.

„Знаем за съществуването на ледени вулкани на няколко луни в Слънчевата система като Тритон. Но тези на Плутон изглеждат различно от всичко, което сме наблюдавали досега“, добавя тя, цитирана от vesti.bg. 

Ако станете свидетели на изригване на леден вулкан на Плутон, може да изглежда малко по-различно, отколкото очаквате. „Леденият материал вероятно е по-скоро смес от лед и вода и прилича на паста за зъби, докато изтича от вулканичен отвор на повърхността на Плутон“, каза Сингър.

„Толкова е студено на повърхността на Плутон, че течната вода не може да остане там за дълго. В някои случаи потокът от материал е образувал масивните куполи, които виждаме, както и бабунестите терени, намиращи се навсякъде в този регион“, обяснява тя.

Когато „Нови хоризонти“ прелетяла покрай този регион, екипът не става свидетел на текуща активност на леден вулкан, но успяват да видят района само за около ден.

Възможно е ледените вулкани да са все още активни.

„Те биха могли да бъдат като вулканите на Земята, които остават спящи за известно време и след това отново са активни“, каза тя.

Плутон някога е имал подземен океан и откриването на тези ледени вулкани може да предполага, че течна вода може все още да бъде близо до повърхността на планетата. В комбинация с идеята, че Плутон има по-топъл интериор, отколкото се смяташе досега, откритията повдигат

интригуващи въпроси за потенциалната обитаемост на планетата-джудже.

Това откритие е „много важно“, каза пред агенцията Линай Куик, специалист по криовулканизъм в космическия център „Годар“ на НАСА. „То указва, че малки космически тела като Плутон, загубили повечето от вътрешната си топлина отдавна, успяват да съхранят достатъчно енергия за геологична активност“, обясни Куик.

„Това може да ни позволи да направим преоценка на вероятността за съхранение на вода в малки ледени светове далеч от Слънцето“, категоричен е той.