Нужно е публично-частно партньорство, за да развием рекреативната, уелнес индустрия и нишовия туризъм“, смята посланикът на ООН по спорт за социално развитие

В международния ден за опазване на паметниците на културата, 18-ти април, водим разговор с Бистра Димитрова - редовен професор, доктор на науките в Национална спортна Академия „В. Левски“. Основател и президент на Клъстерна платформа „Водата за глобално здраве“. Експерт оценител на Генерален директорат „Наука“ и посланик на ООН по спорт за социално развитие. Бивш старши треньор на българския национален отбор по артистично плуване и два мандата член на Техническия комитет към Европейската лига по плувни спортове и носител на диплом със златен печат от МОК. Димитрова е научен координатор на изследователския екип на Национална спортна академия „В. Левски” – партньор в проекта за изграждане и развитие на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ” с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Проф. Бистра Димитрова е изследовател с регистрация в платформата за публикации в индексирани издания в световна база данни:  https://orcid.org/0000-0003-3152-9831

-    Проф. Димитрова, защо уелнес & спа [1] туризмът са толкова важни в днешния ден и какво е мястото им в живота на хората?

-  Рекреативната, уелнес индустрията и нишовият туризъм се свързват със здравето и работоспособността. Здравето засяга всеки гражданин лично, а работоспособността прави хората по-добри или по-слаби професионалисти. Тези две причини са фундаментални за икономиката, основана на знанието и те не се нуждаят от привеждане на други аргументи, освен статистическа информация. Само в рамките на ЕС над 200 милиона души на различна възраст прилагат Уелнес & Спа практики, аква програми или източни техники за релаксация за здравна превенция и рекреация.

Как можем да получим повече от природните даденостите на страната ни?

- Първо, като обявим национална кампания за възстановяване на всички разрушени бани чрез публично-частно партньорство. Минералните бани на България са били познати по целия свят и са били посещавани за стабилизиране на бoлежките на хора от различен възрастов диапазон. Не е нужен лукса на 4 и 5 звездните спа центрове, важно е да има достъпни места с минерална вода за граждани от различни слоеве на обществото.

На второ място е опазването на горите от вандалщината на алчни бизнесмени. Горите могат да бъдат монетизирани внимателно чрез горска медицина и терапии: Форест еър бад (горска въздушна баня), горски арт инсталации, горски пикник и хранене на открито, горски хамам, горски слонски очи терапия, прегръщане на многогодишни дървесни видове и горски въжени инсталации за катерене и др.

-  Къде трябва да е акцентът, когато се обсъжда стратегия за превенция на ресурсите?

- Културното наследство може да се разглежда като основен ресурс за разработване и прилагане на нови технологии в творческите и рекреативните индустрии. Рекреативните индустрии се фокусират върху превенцията на здравето от заболявания чрез постигане на здравословен стил на живот. Рекреативната и уелнес индустрии използват природни ресурси като основа на предлаганите здравословни въздействия. Логично е да се подразбира, че те би трябвало да са яростни поддръжници на опазването на природното наследство: водни ресурси, пелоиди, билки, гори, реки, езера, въздух, вековни дървесни видове, винени прабългарски сортове като Мавруд и други застрашени видове.

Какво не знаем за потенциала на уелнес и спа туризма?

- Уелнес индустрията е разпространена в еднаква степен в градска и ваканционна (туристическа) среда, а след 2016 г. експертите активно заговориха за уелнес в дома, на работното място, на дестинацията, дори в строителството и архитектурните решения. Съвременната концепция за превенция чрез здравословно качество на живот дефинира следните видове уелнес: физически, емоционален, духовен, социален, природосъобразен, интелектуален и интерактивен. Предлаганите уелнес методи са насочени към въздействия за релаксация и енергизиране чрез комбиниране на рекреативни двигателни програми, здравословен хранителен режим, приемане на течности с билкови екстракти, практикуване на цвето, арома, хидро и музикални терапии.

Този комплекс от полезни въздействия се обогатява и от прилагане на принципите от Европейската концепция за зелена философия и позитивна емоционална динамика (Emotional dynamic).

Уелнес практиките обхващат здравословен баланс, позитивно жизнерадостно излъчване и активно общуване с природата.

Качеството на услугите в Уелнес центровете има пряко влияние върху творческата активност, самочувствието и емоционалния баланс на съвременния човека. Уелнес потреблението се утвърди като възможност за подобряване качеството на живот чрез прилагане на методики за рекреация, разкрасяване, подмладяване, природосъобразен и духовен комфорт. Прилагането на моделиращи рекреативни двигателни програми и уелнес въздействия води до повишаване на жизнеността, мотивацията и творческата активност (креативност и иновативност) на хората. 

Какви са следващите стъпки за развитието на този потенциал?

-  За високи приходи от уелнес & спа услуги и въздействия или нишов туризъм са нужни специализирани кадри на оперативно и управленско ниво за осигуряване култура на качеството на специализираните услуги и процедури във водна среда или сред природата. В глобален мащаб има война за добре обучени и талантливи кадри с владеене на поне на два езика. Друг основен проблем е липсата на акредитирани образователни програми, поради високите изисквания и многопластови критерии на националната и европейската агенции по оценка и акредитация. Това е многогодишен безплатен труд с висока експертиза, който не намира привърженици и така се стига до уикендни или краткосрочни фирмени курсове, които не формират нужните знания и професионални компетенции и не са в състояние да осигурят качество на услугите в Wellness & Spa дестинацията.

Център за върхови постижения "Наследство БГ": www.nasledstvo.bg

НСА „В. Левски“ и Проф. Димитрова като научен Директор на лабораторията по рекреативна индустрия са натоварени с тежката задача — в партньорство с РИМ София и асоциирания член Столична община — да осъществят автентична реставрация на баня Овча Купел. В този обект ще бъде създаден интелигентен демо-център и лаборатория по „Социални иновации, рекреативен хюмън дизайн и нишов туризъм“, която ще разработва иновативни терапии на суша и в минерална вода за превенция на здравето от заболявания и нови пакети услуги и продукти за нишовия туризъм.

- Разкажете ни повече за архитектоника на уелнес културата за създаване на икономика, основана на знанието и проведеното изследване?

- Изследването има за цел анализ на интелектуалните продукти, свързани със социалното въздействие на изградената многопластова уелнес култура в България и на Балканите от дейности на българския център за върхови постижения „Наследство БГ”. Представяме анализ по данни от приложен диагностичен и интерактивен метод за измерване управлението на качеството на уелнес & спа услуги и професионалното удовлетворение на специализиран персонал, дипломиран в акредитирани университетски програми, а не в тридневни курсове със съмнителни лектори. Извежда приоритетите при превръщането на България в уелнес дестинация. През SWOT  анализ са аргументирани условията на средата за изграждане на икономика, основана на знанието, осигуряваща приобщаващ интелигентен растеж.

За да получиш култура на качеството на дадена услуга, която е пряко свързана със здравето и работоспособността на гражданите, е нужна архитектоника, която съдържа множество стандарти в процеса на акредитиране на образователни програми и изработването на смарт инструменти за обучението на специализирани кадри, които да прилагат научно доказани по своята ефективност здравословни процедури и терапии. Бизнесът също трябва да спазва и прилага високи стандарти за гарантиране на качеството на крайния уелнес и спа продукт. Нужен е и анализ и аргументиране на предимствата и ефективността на използваните природни продукти, за да се привлекат клиенти и България да се превърне в уелнес дестинация с изградени условия на средата за развиване на икономика, основана на знанието и осигуряваща приобщаващ интелигентен растеж и здрава нация.

Това интервю е подготвено с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от проект BG05M2OP001-1.001-0001 „Изграждане и развитие на Център за върхови постижения „Наследство БГ“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.

[1] Уелнес - (за) здравословен начин на живот / приятно преживяване. SPA - здраве чрез вода.