Икономиката на еврозоната се влоши през октомври, тъй като високата инфлация и страховете от засилваща се енергийна криза влияят на потребителското търсене и добавят аргументи, че валутният съюз ще изпадне в рецесия през зимата, съобщи Ройтерс.
Производствената активност в еврозоната през октомври се е свила с най-бързия си темп от края на 2020 година, предаде БТА. Месец по-рано германските промишлени поръчки отчетоха намаление с повече от очакваното, тъй като търсенето на експортни стоки потъна, проправяйки пътя към рецесията пред най-голямата икономика в Европа.
Окончателните данни за еврозоната, на индекса на мениджърите по доставките Пи Ем Ай (РMI), на рейтингова агенция "Стандард енд Пуърс глоубъл" (S&P Global), показаха спад до 23-месечен минимум от 47,3 през октомври спрямо отбелязаните 48,1 през септември. Прогнозите бяха за малко по-слабо представяне, като индексът се очакваше да достигне 47,1, по 100 степенната скала, при която стойностите под 50 показват свиване на активността на мениджърите.
"Окончателните данни за индекса Пи Ем Ай (PMI) в еврозоната за октомври рисуват ясна картина на спадаща активност и главоломно висока инфлация", каза Джак Алън-Рейнолдс от консултантска компания "Кепитъл икономикс" (Capital Economics).
По думите му "въпреки че все още индикаторът не се е свил с 0,5 на сто, което очакваме да се случи през четвъртото тримесечие (спрямо третото тримесечие), новите поръчки и индексът на мениджърите по доставките предполагат, че по-лошото предстои".
Във Франция, втората по големина икономика в Евросъюза, по-ранни данни показаха, че промишленото производство е намаляло през септември, въпреки че нейният индекс Пи Ем Ай показва, че растежът на сектора на услугите се е забавил по-малко от първоначално прогнозираното през октомври.
Активността в сектора на услугите в Испания се е свила за втори пореден месец през октомври, подтисната от високата инфлация, отчете индексът на мениджърите по доставките.
Инфлацията в 19-те страни, използващи еврото като национална валута, е нараснала повече от очакваното през октомври, достигайки 10,7 на сто, което е повече от пет пъти над целевите равнища на Европейската централна банка. ЕЦБ вероятно ще продължи с още повишения на лихвените проценти, което ще увеличи тежестта за задлъжнелите домакинства и фирми.
ЕЦБ бе последната от големите централни банки, която започна да повишава основната си лихва - чак през юли. До края на годината лихвите по депозитите и лихвата по операциите по рефинансиране се прогнозира да достигнат съответно 2 и 2,5 на сто. На последното си заседание на 27 октомври, банката вдигна лихвения процент по депозитите до 1,5 на сто, а лихвата по операциите по рефинансиране до 2 на сто.
Високите оперативни разходи в еврозоната, дължащи се на разходите за енергия, заплати и транспорт, накараха компаниите в сектора на услугите отново рязко да повишат цените си.
Индексът на цените на услугите им бе на равнище от 62,7, петата най-висока стойност в 24-годишната история на проучването за еврозоната.
Както разходите за производителите, така и изходящите цени (себестойността) на продуктите им остават изключително високи, според Алън-Рейнолдс. "Резултатът е, че Европа изглежда е изправена пред болезнена зима на слаба активност и силна инфлация", добави той.