Енергийната ефективност в глобален мащаб се е подобрила през годината в резултат на повишаването на цените и нарушенията в доставките на горива, но все още не е достатъчна, за да постигне климатичните цели, съобщи Международната агенция по енергията (МАЕ), цитирана от Ройтерс, предава БТА.
Организацията отдавна призовава правителствата по света да дадат приоритет на усилията за подобряване на енергийната ефективност на сградите и в транспорта, тъй като покриването на климатичните цели не може да бъде постигнато само чрез въвеждането в експлоатация на възобновяеми енергийни източници.
"Петролните кризи от 70-те години на 20 век накараха правителствата да помислят за енергийната ефективност и това доведе до съществени промени в автомобилите, електроуредите и сградите", посочва в специално изявление шефът на МАЕ Фатих Бирол. "В хода на сегашната криза отново виждаме знаци, че енергийната ефективност става приоритет".
Според предварителни данни на МАЕ глобалните инвестиции в енергийна ефективност, като например в термопомпи и изолация на сгради, ще се увеличат тази година с 16 на сто до 560 милиарда долара.
През годината енергията е започнала да се използва с 2 на сто по-ефикасно в сравнение с предходната година, почти двойно в сравнение с последните пет години, но все още под заложените от МАЕ 4 на сто годишно, за да бъде постигната към 2050 г. така желаната климатична неутралност.
През настоящата година в Европа ще бъдат продадени близо 3 милиона термопомпи, или двойно повече в сравнение с 2019 г., според МАЕ.