Най-често се придвижват с кола и по-рядко с автобус или влак

Малко над 494 хиляди българи пътуват всеки ден до друго населено място, за да отидат на работа, а над 176 хиляди - за да учат. Това съобщи НСИ въз основа на данните от последното преброяване на населението.

Тези почти половин милион заети представляват около една пета от всички работещи в страната, но при учещите делът е доста по-малък. За учене в друго населено място се придвижват предимно по-големите ученици и студентите.

Всекидневната трудова миграция се извършва най-често с леки коли или с ванове и служебни микробуси - 70,8% от пътуващите всеки ден използват такъв транспорт. С редовна автобусна линия се придвижват доста по-малко, а

влак използват едва 5% от хората,

които пътуват до друго населено място, за да работят. При това 80% от мъжете се придвижват с автомобили, жените използват по-често други видове транспорт.

Учещите в друго населено място използват за придвижване предимно автобуси - към 70% от тях, и много по-рядко влак или лек автомобил.

Почти половината от хората, които пътуват всеки ден до работа, правят това от село към град - 44%. Между един и и друг град пътуват към 34% от всекидневно придвижващите се. 12,4% от хората пътуват от град към село, за да работят, а 8,4% - от едно село до друго.

Повечето от пътуващите до друго населено място - 74,3%, все пак живеят и работят в рамките на една и съща област. Единствено в Перник и в София-област преобладаващата част от хората пресичат границите на областта, в която живеят, за да отидат на работа.

На практика половината от заетите в област Перник не работят в населеното място, в което живеят, а пътуват, най-често до столицата.

Другите две области, в които по-значителен дял от работещите пътуват до друго населено място, са Кюстендил и Враца. Най-рядко това се налага на хората от областите Пазарджик, Русе и Пловдив.

Макар и много малко, в България

има и хора, които пътуват всеки ден до чужбина, за да работят

Техният брой според резултатите от преброяването е 13 086, или само 0,5% от заетите.

Преброяването е установило още, че у нас има 121 235 души, които нямат фиксирано работно място.

Повечето от тях работят от вкъщи.