Има опция за износ на 4,5 млрд. към Европа
България си гарантира доставка на още 1,5 млрд. куб. м газ на година. Това стана възможно с подписаното вчера споразумение между “Булгаргаз” и турската компания “Боташ” за резервиране на слотове на терминали за втечнен газ и преноса му до нашата граница.
Документът беше подписан в София от изпълнителните директори на двете компании Деница Златева и Бюрхан Йозджан в присъствието на министъра на енергетиката Росен Христов и турския му колега Фатих Дьонмез.
Българското газово дружество получава достъп до терминалите и газопреносната мрежа на “Боташ” за 13 години.
По-късно турският енергиен министър и шефовете на държавната газова компания на южната ни съседка бяха приети от служебния премиер Гълъб Донев и от Румен Радев.
Президентът заяви, че три седмици след срещата му с турския му колега Реждеп Ердоган вече е подписано споразумение и за първи път се дава достъп на чужда компания до терминалите на Турция и до преносната ѝ мрежа. Това отваряло нови, немислими до момента перспективи за сътрудничество.
Втечненият газ, който “Булгаргаз” ще купува, ще може да се доставя при Странджа -Малкочлар. От тази точка, преди да се изгради “Турски поток”, влизаше руският газ към Истанбул.
Капацитетът на входа на България е 4 млрд. куб. м на година. Експерти казват, че при търговски интерес от “Боташ” той може да се увеличи на 6 млрд. Като се приспаднат 1,5 млрд. куб. за българския пазар, остава възможност за транспортиране на други 4,5 млрд. куб. м.
Така че една от опциите за сътрудничество са възможностите на Турция и България за търговия и транспортиране на газ. През наша територия той може да отива към Румъния, Молдова и Украйна, както и към Сърбия, Босна и Унгария. За пренасяне на газ в западна посока има свободен капацитет в “Балкански поток”, както и в бъдещата газова връзка със Сърбия.