Автомобилните гуми са съставени от сложна комбинация от материали за подобряване на производителността и издръжливостта. Включени са и химически добавки, състоящи се от стотици вещества. Веднъж освободени от гумите, тези частици се отмиват в пречиствателните станции за отпадни води, когато вали, казват учени по околната среда от Виенския университет, а отпадъчните води, които се натрупват там, често се разпръскват по нивите като тор. Там растенията могат да ги поемат и така да достигнат до хората. Пробите са анализирани за общо 16 химически съединения, свързани с гумите.
Изследването, което анализира зеленчуци, отглеждани в Швейцария, Италия, Испания и Израел, е публикувано в научното списание Frontiers in Environmental Science и потвърждава резултатите от по-ранни лабораторни проучвания, включително и такова, при което са открили остатъци от лекарства в растителните храни. Въпреки че концентрацията на веществото е ниска, доказателствата са ясни, казва Тило Хофман от Центъра за микробиология и наука за екологични системи към Университета на Виена (CeMESS).
Според предишни изследвания около 500 000 тона фин материал се генерират в ЕС всяка година в резултат на абразията на гумите. В сравнение с по-малките частици, гумените са много груби и поне не проникват дълбоко в човешкия дихателен тракт.