Някои от най-големите търговци на дребно в САЩ този месец са изправени пред бойкоти, организирани от потребителски организации. Организациите обвиняват веригите, че избягват плащането на корпоративни данъци, неоправдано вдигат цените и отменят някои инициативи, свързани с расовото разнообразие,съобщава БТА.
Така наречената кампания "икономическо затъмнение" срещу търговските вериги, организирана от сдружението "Народен съюз САЩ" (People's Union USA), отразява усилията за оказване на финансов натиск върху корпорациите и цели да ги накара да променят политиките си, пише списание "Нюзуик".
Бойкотите, които се провеждат вече няколко седмици и засягат и някои известни потребителски марки в САЩ, са част от продължаващ национален протест срещу това, което организаторите на инициативата описват като системно икономическо неравенство и намаляваща корпоративна отчетност.
Пред бойкот от страна на потребителите през април са изправени най-голямата верига за търговия на дребно в САЩ "Уолмарт" (Walmart) и компания за храни "Дженерал Милс" (General Mill), обвинявани, че дават приоритет на печалбите си пред служителите и общностите.
"Става въпрос за дисциплина и осъзнатост. Колкото по-малко им даваме, толкова повече сила си връщаме", посочват от "Народен съюз САЩ" на официалната си страница.
Веригата "Уолмарт", която има 4605 търговски обекта в страната, бе бойкотирана от 7 април до 14 април заради нарастващите цени и решението на компанията да намали програмите си за расово разнообразие, справедливост и включване, изтъкват организаторите.
Това засегна всички операции на "Уолмарт", включително физическите магазини, онлайн пазаруването, както и свързаните с компанията марки.
За понеделник, 21 април, е планирана подобна едноседмична акция и срещу "Дженерал Милс". Потребителите са помолени да избягват марките на компанията като зърнените закуски "Чериос" (Cheerios) и продуктите "Бети Крокър" (Betty Crocker).
По време на великденските празници - от 18 до 20 април, "Народен съюз САЩ" организира по-широк тридневен бойкот, като призовава американците да спрат всякакви покупки от големите търговци на дребно и онлайн платформи. Целта е да се насочи вниманието към отмяната на програмите за расово разнообразие, справедливост и включване на корпорациите.
Организаторите призовават потребителите да подкрепят местните фирми, като същевременно избягват гиганти в търговията на дребно като "Уолмарт", "Амазон" (Amazon) и "Таргет" (Target).
Някои големи вериги в САЩ, сред които "Костко" (Costco), "Самс клуб" (Sam's Club) и "Мейсис" (Macy's), съобщиха, че са готови да затворят в съботата, 20 април. Очаква се други компании като "Уолмарт" и "Хоум депо" (Home Depot) да останат отворени.
"Тези корпорации не плащат своя справедлив дял от данъците. Те експлоатират семейства, смазват малкия бизнес и продължават да печелят от неравенството и икономическия контрол", заяви основателят на "Народен съюз САЩ" Джон Шварц.
Говорител на "Уолмарт" по-рано съобщи, че веригата "помага на хората да пестят пари и да живеят по-добре".
"Като едни от най-големите корпоративни данъкоплатци в страната, ние не само плащаме своя справедлив дял, ние сме мултипликатор на икономическа сила, който укрепва общностите в цялата страна чрез създаване на работни места, растеж на доставчиците и дарения за над 1,7 милиарда долара през миналата година", изтъкват от компанията.
Бойкотите този месец са част от кампания, за която е планирано да продължи и през лятото, с предстоящи бойкоти на "Амазон", "Таргет" и "МакДоналдс" (McDonald's).
Някои финансови експерти обаче се съмняват, че бойкотите ще окажат дългосрочно въздействие върху бизнеса на корпорациите.
"Мисля, че ще имат минимално въздействие поради факта, че "Уолмарт" може да е единственият магазин в някои градове", смята Кевин Томпсън, главен изпълнителен директор на компанията за финансово планиране "9ай кепитал груп" (9i Capital Group).
"Уолмарт" почти унищожи малките вериги за хранителни стоки в цялата страна и с продължаващата консолидация в сектора конкуренцията може да продължи да намалява", добавя той.
По данни на списание "Форчън", "Уолмарт" е най-голямата по приходи компания в САЩ с оборот от 648 млрд. долара през 2024 г. и около 2,1 милиона служители.