Има проблем със събираемостта на приходите. И за да се скрие сривът в приходите през януари 2023 г. спрямо януари 2022 г., се търсят проблеми в разходите. 

Това коментира икономистът Евгений Кънев с пост във фейсбук. Той определи като "активно политическо мероприятие" "изтичането" на доклада на финансовия министър Росица Велкова.

"Не ми се струва вероятно, когато валутният борд е преживял четири големи кризи без проблем (1997-8, 2009-2010, 2020-21 и 2022), финансов министър да плаши с падане на борда и помощ от МВФ, за да се спаси от фалит. Това е на фона на рекордни износ, фискален резерв и резерви на валутния борд. Че е мероприятие говори и директното обвинение към парламента на кабинета Петков, че направил социалните плащания постоянен разходен компонент - сякаш в такава инфлация е по-добре пенсионерите с живота си да вържат бюджета", коментира още Кънев.

"Не, всъщност, за да се скрие сривът в приходите през януари 2023 спрямо януари 2022 - (22% по-малко приходи от мита, 10% от акцизи, 9% корпоративна печалба), министърът търси всякакви проблеми в разходите, за сплаши с финансов колапс. Спадът на събираемостта е в година с 16% инфлация, т.е по-висока данъчна база. (В разходите за 2022 влизат и платените 700 млн лв за и инХаус строителите)", написа още икономистът.

"Сред предложените мерки освен 10% орязване на разходите на министерствата - срещу което те въстават - влиза и връщане на намаленото ДДС (това е ОК), и вдигане на акциза за тютюневи изделия. Но не и на горивата, които са с най-ниския акциз в ЕС при най-ниска цена на руския петрол. Аджеба, какво стана с онези 700 млн повече приходи от Лукойл?", пита още Кънев.

Целият му пост вижте тук:

За мен поне е безспорно, че тъй “изтеклия” с активен ентусизъм доклад на министър Велкова е активно политическо...

Публикувахте от Evgeni Kanev в Четвъртък, 16 март 2023 г.