Бразилия, най-големият износител на пилешко месо в света, за първи път потвърди случаи на високопатогенна инфлуенца по птиците (птичи грип), но само при диви птици, съобщи Ройтерс, позовавайки се на министерството на земеделието на страната.
Два случая бяха открити при диви птици и засега не е необходимо да се задейства забрана за внос на бразилски продукти от птиче месо съгласно насоките на Световната организация за здравеопазване на животните (СОЗЖ), според бразилското правителство.
Вирусът на птичия грип може да убие цели ята птици и да причини загуби на селскостопанския сектор. Износът на пилешко месо от Бразилия се е увеличил с 27 на сто миналата година до 9,76 милиарда долара, тъй като други страни бяха засегнати от глобалното разпространение на вируса, но южноамериканската страна никога досега не бе регистрирала случай.
Бразилското правителство потвърди откриването на подтип H5N1 на грипния вирус в две морски птици от вида Thalasseus acuflavidus (вид рибарка) на брега на бразилския югоизточен щат Ешпириту Санту.
Основните щати за производство на птиче месо в Бразилия са в далечния юг и в центъра на запад. Въпреки това Ешпириту Санту е третият по големина щат в Бразилия, произвеждащ яйца, според месното лоби "Ей Би Пи Ей" (ABPA). Той не изнася яйцата, а ги продава на вътрешния пазар.
Службите за епидемиологично наблюдение ще бъдат засилени за откриване на потенциални случаи при диви и търговски животни в района, близо до мястото, където са потвърдени случаите, каза правителствен източник.
Министерството на земеделието посочи, че тъй като случаите са открити при диви животни, статутът на Бразилия "като страна, свободна от птичи грип" не е засегнат.
Мигел Гуларте, главен изпълнителен директор на базираната в Бразилия "Би Ар Еф" (BRF), най-голямата компания за износ на пилета в света, коментира на пресконференция, че не е изненадан от случая на високопатогенна инфлуенца по птиците, добавяйки, че компанията е подготвена за всеки възможен сценарий.
Изпълнителният директор припомни препоръките на СОЗЖ, според които никой от членовете на организацията няма да налага забрани за внос поради случаи, открити при диви животни.
Гуларте също отбеляза, че компанията разчита на бразилските "силни услуги" за ветеринарно здраве, за да предотврати и ограничи всякакви потенциални заплахи за индустриалните птицеферми.
Основните вносители на бразилски пилешки продукти през април са Китай, Япония, Южна Африка и Саудитска Арабия.
Китай забрани вноса на домашни птици от близо 40 щата на САЩ поради огнища на птичи грип в търговските птицеферми.
Съседната на Бразилия Аржентина спря износа на птиче месо в края на февруари, след като регистрира първия случай на птичи грип в птицевъдната си индустрия в южната провинция Рио Негро, но възобнови износа от свободни от птичи грип зони в края на март.
Рекорден брой пилета, пуйки и други птици са измрели в огнища в САЩ, Европа и Великобритания, а вирусът се разпространява в Южна Америка, Африка и Азия.
Загубите на птичите стада допринесоха за рекордно високите цени на яйцата и пуешкото месо на някои места, предава БТА.
Въпреки че хората могат да се заразят с H5N1, случаите остават много редки и световните здравни служители посочват, че рискът за хората е нисък.