Котировките на петрола се повишиха в началото на днешната, първа за седмицата азиатска търговия заради по-слабия щатски долар и съкращенията на доставките от Канада, както и от производителите от страните износителки на петрол от ОПЕК и партньорите им, с които заедно образуват групата ОПЕК+. В същото време инвеститорите очакваха знаци дали декларираното намерение на страните от Г-7 да наложат стриктно ограничаване на цените на руската енергия би повлияло на износа на страната, предаде Ройтерс.
Сортът Брент от Северно море, който е референтен за Европа, прибави 14 цента или 0,2 на сто до 75,72 долара за барел, а американският лек суров петрол повиши цената си с 15 цента или също 0,2 на сто до 71,84 долара за барел.
Щатската валута отстъпи от двумесечния максимум, който достигна спрямо кошница от основни валути, тъй като инвеститорите очакват Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ да запази лихвените си проценти непроменени на заседанието си през юни.
По-слабият щатски долар превръща стоките, деноминирани в долари (каквато е и петрола – бел. р.), по-привлекателни за инвеститорите.
Миналата седмица и двата петролни бенчмарка нараснаха с около 2 на сто, първо седмично увеличение от пет седмици насам, след като горски пожари възпрепятстваха големи количества суров петрол, изпомпван в канадския щат Албърта, предава БТА.
Доброволните съкращения на производството на страните от ОПЕК+ също влязоха в сила от май, посочиха анализатори на американските банки "Голдман Сакс" (Goldman Sachs) и "Джей Пи Морган Чейс" (JPMorgan Chase).
"Русия е намалила производството си на петрол с 500 000 барела на ден в сравнение с нивата си от февруари и нейният износ вероятно ще се изравни с производството до края на май", съобщиха от "Джей Пи Морган Чейс".
Според Тина Тенг, анализатор в доставчика на финансови услуги "Си Ем Си, по-стриктното прилагане на санкциите срещу Русия може да е благоприятно за цените на петрола.
В събота, по време на годишната си лидерска среща, страните от Г-7 обещаха да засилят усилията за противодействие на избягването на ограниченията от страна на Русия, "като същевременно избягват страничните ефекти и поддържат глобалните енергийни доставки", но не предоставиха повече подробности.
Подобни стъпки обаче не се очаква да променят ситуацията с доставките на суров петрол и петролни продукти, каза изпълнителният директор на Международната агенция по енергията (МАЕ) Фатих Бирол, добавяйки, че агенцията засега се придържа към своите прогнози.
В последния си месечен доклад МАЕ предупреди за задаващ се недостиг на петролни доставки през второто полугодие на годината, когато се очаква търсенето да изпревари предлагането с почти 2 милиона барела на ден.