Без нулева ставка за хляб, мляко, от юни компенсации и за битовите потребители при скъп ток, записаха депутатите в специалния закон



Повечето плащания на държавата до 1 март тази година са гарантирани. Ден след като бюджетната комисия одобри на второ четене Закона за събиране на приходите и извършване на разходите, парламентът го гласува , също на второ четене.
Дебати почти нямаше, мнозинството на ГЕРБ, БСП, ИТН и АДС гласуваше стройно, без изненади, точно по решенията на комисията. Приетият закон, който влиза в сила със задна дата от 1 януари 2025 г. чака само обнародване в Държавен вестник.
Въпреки опитите на ДПС- Ново Начало да прокара нулева ставка за брашното и хляба безсрочно и 9% за ресторантьорите, мнозинството ги отхвърли без дебат по същество. Мотивът- не може през обикновен закон да се поправя друг, в случая Закона за ДДС. Това е възможно единствено през Закона за бюджета, през който могат да се поправя всеки друг закон.
В отговор, Йордан Цонев от ДПС – Ново начало обеща да внесе същото предложение при разработването и обсъждането на Закона за бюджета за тази година, като вметна, че това означава два изгубени месеца.
Бизнесът , а и битовите потребители да бъдат компенсирани за високите цени на тока бе предложението, което депутатите приеха. За бизнеса мярката влиза в сила със закона, а за битовите потребители – от датата на либерализиране на пазара, която засега е юни 2025 г.
Със същия аргумент, не получиха одобрение от мнозинството предложенията на ДБ, заплатите в МВР да бъдат повишени, но на база средна заплата за съответния регион, а не за страната и да бъдат освободени над 5000 пенсионери. Т.нар. правило за недопустимост отряза и друго предложение на ДБ – при уволнение от системата да се изплащат 10, а не 20 заплати. Не мина и текст на ПП според който служителите в пенсионна възраст сами да плащат своите осигуровки.
Няма да събираме такса от 20 лв. на мегават за пренос на руския газ, въпреки, че според сметките на вносителите от ПП това ще донесе приход от 3 милиарда лева за хазната.
Не получиха зелена светлина от комисията и предложения на АПС, въпреки предупреждението на Хазан Адемов, че става дума за по прецизни текстове в бюджета на Здравната каса. Те обаче добавиха текст, който да уреди отношенията на общините с бюджета до 1 март.
Така, според приетите окончателно текстове, пенсии и повечето социални плащания ще се извършват в размера им към 31 декември 2024 г., докато не бъдат уредени с Бюджет 2025 година. До приемането му приходите в хазната ще се събират по действащите закони.
Бизнесът трябва да вдигне минималната заплата до 1077 лева, каквото е нивото ѝ от догодина, защото този размер е определен с постановление на Министерския съвет. За държавните служители на минимална заплата, тя остава 933 лв., защото толкова е записано в Закона за държавния бюджет за 2024 г.
Важно е да се знае, че всички разлики, които се получават, ще бъдат изравнени съответно с бюджета за 2025 г.", който ще влезе в сила от 1 януари догодина, независимо кога бъде приет от Народното събрание.
Разплащанията по проекти от капиталовата програма на общините пък ще се правят с решение на МС, без да се запишат каквито и да било критерии или ограничителни условия.