Най-големите европейски компании са претърпели поне 100 млрд. евро преки загуби от дейността си в Русия, откакто президентът Владимир Путин започна войната си в Украйна през февруари миналата година, пише "Файненшъл таймс", проучвайки годишните доклади и финансовите отчети на 600 европейски групи.

Проучването показва, че 176 от 600 компании са регистрирали обезценка на активи, валутни такси и други еднократни разходи в резултат на продажба, закриване или съкращаване на руски предприятия. Това число не включва косвените макроикономически ефекти от войната, като повишаване на цените на енергията и суровините. Над половината от загубите на печалби принадлежат на групи компании в сектора на енергетиката и комуналните услуги.

В същото време руската инвазия в Украйна е довела до увеличаване на печалбите на петролни, газови и отбранителните компании.

Според анализаторите на "Файненшъл таймс", решението на Москва да придобие газовите дружества на Fortum и Uniper в Русия , както и национализирането на Danone и Carlsberg миналия месец показват, че за компаниите от ЕС предстоят още повече загуби. Според Киевското училище по икономика над половината от 1871 европейски компании, които са били в Русия преди войната, продължават да работят в Русия. Сред тях са италианската UniCredit, австрийската Raiffeisen, швейцарската Nestle и британската Unilever.

Наби Абдулаев, партньор в стратегическата консултантска компания Control Risks, коментира, че дори някои компании да са претърпели големи загуби, напускайки Русия, тези, които са останали, рискуват да загубят много повече пари.

В началото на войната, когато компаниите решаваха какво да правят, най-добрата стратегия беше "бягай и режи": колкото по-бързо се изнесоха, толкова по-малки бяха загубите им, твърди Абдуллаев.

Най-големите разходи и рискове, свързани с отнемането на активи, са концентрирани в няколко сектора. Тук най-големите разходи са на петролните и газовите групи, където само три компании - BP, Shell и TotalEnergies отчитат кумулативни загуби от 40.6 млрд. евро.

В същото време загубите в енергийния сектор бяха далеч надхвърлени от по-високите цени на петрола и газа, като BP, Shell и TotalEnergies отчетоха ударни съвкупни печалби от около 95 млрд. евро през 2022 г.

Акциите на компаниите от отбранителната промишленост също са били подкрепени от конфликта в Украйна, показва проучването.

Директният удар върху акциите на компаниите от сектора на комуналните услуги възлиза на 14.7 милиарда евро, докато загубите на индустриалните компании, включително производителите на автомобили, възлизат на 13.6 милиарда евро. Финансовите компании, включително банки, застрахователи и инвестиционни фирми записаха 17.5 милиарда евро загуби.

Отделно австрийската Raiffeisen, която остава най-голямата западна банка в страната, е посочена сред компаниите, претърпели загуби в Руската федерация. Банката заяви, че обмисля продажбата на руското си подразделение, което оценява на 1 милиард евро.

UniCredit, която обеща да намери купувач за руския си бизнес, претърпя загуба от 1.3 млрд. евро, а италианската банка Intesa Sanpaolo – 1.4 млрд. евро, предаде Mediapool.

В началото на август изпълнителният директор на Raiffeisen Bank International (RBI) Йохан Щробл обяви, че излизането на международната група от руските ѝ активи е отложено до декември 2023 г.