255 430 души обаче продължават да са на режим

От 1 януари 2025 г. водата в 24 области поскъпва, а в четири поевтинява. Увеличението е от 0,8 до над 19 на сто. Това стана ясно по време на последователно проведените открито заседание за цените на ВиК услугите през следващата година и на обществено обсъждане в четвъртък в Комисията за енергийно и водно регулиране. (Как се променят цените, виж таблицата). Комисията за енергийно и водно регулиране в четвъртък проведе маратон от заседания. Първото беше за цената на газа, следваха за цената на водата.

Комисията за енергийно и водно регулиране в четвъртък проведе маратон от заседания. Първото беше за цената на газа, следваха за цената на водата.

Най-голямо е поскъпването в Сливен - 19,2%, и кубик ще струва 4,651 лв. Но

най-много ще плащат за вода

в Разград, където цената ще е 6,228 лв.,

въпреки че увеличението е с 2,1 на сто. Втората област по скъпотия е Силистра - 6,125 лв., поскъпването е с 5,7 на сто.

В София водата ще струва с 4,3 на сто повече, а цената за софиянци ще бъде 3,674 лв. за кубик с ДДС. Това е второто увеличение за една година, защото бизнеспланът на “Софийска вода” беше приет през 2024 г., а от октомври цената беше вдигната с 20%.

В рамките между 5 и 6 лн. е кубикът в Бургас, Варна, Монтана, Шумен, Ямбол, Смолян, Русе.

Експертите на комисията са изчислили намаления за Ловеч (0,9 на сто), Хасково (6,2%), Кърджали (1,2 на сто) и най-много в Добрич (15,4%). Представителят на КНСБ Пламен Димитров се обяви против намалението на цената и го обвърза със заплатите във водния сектор.

Една от най-коментираните теми по време на откритото заседания беше поскъпването в условията на водна криза и на 255 430 души в над 75 общини, които страдат от безводие.

Онлайн се включиха председателят на общинския съвет в Шумен Ася Аспарухова и кметът Христо Христов. Аспарухова заяви, че

за два дни са събрани 3500 подписа против

поскъпването на водата

при сегашното ѝ качество, като те подкрепят становището на общинския съвет и кмета. В областта увеличението е с 9,1 на сто, а кубик ще струва 5,977 лв. Христов акцентира на качеството на водата и заяви, че тя е с цвят на мебелите в кабинета му. Няма да оставим нещата така, заяви още той.

Акцент в обсъждането бяха и водоснабдяването на Ловеч и Плевен и забавянето в строежа на язовир “Черни Осъм”. Той все е на дневен ред от десетилетия, а няма технически проект и ще са нужни поне 10 години, дори изграждането да започне сега, пресметна председателят на КЕВР Иван Иванов.

Представител на омбудсмана попита каква е ползата от увеличението на цените, след като загубите в последните 7 години продължават да се движат в рамките на 60%. 

Липсата на водомери при водоизточниците в над 50 на сто от ВиК дружествата е друг дългогодишен проблем, който изкривява загубите на вода, тъй като количествата се отчитат на база на разрешителното за водовземане.

Припомнено беше, че в първия вариант на плана за възстановяване е имало проект за поставяне на водомери, но никой не го припознал и той отпаднал.

Ивайло Касчиев - шеф на дирекцията за ВиК сектора в КЕВР, заяви, че проблемите в Шумен са затлачени в годините, и спомена, че договорът между асоциацията по ВиК и оператора може да се развали. Все ще се намери държавен оператор, който да се справя по-добре, смята той.

По повод скъпата вода в Разград той припомни, че водоснабдителната система с 10 помпени станции е построена, за да захранва Разград, Търговище и Шумен. Поддържането ѝ сега само от Разград води до високите разходи.

Той стриктно очерта правомощията на КЕВР при инвестициите в мрежата. В бизнесплановете на дружествата

по години са определени вложенията

и регулаторът следи дали са изпълнени

Преглед се прави на третата и на петата година. Ако не са вложени предвидените пари, то цената на водата се намалява.

Пред журналисти Касчиев обясни още, че поскъпването всяка година отразява инфлацията и инвестициите в подобряване на качеството.

Иван Иванов припомни, че Комисията за енергийно и водно регулиране определя пределни цени, тоест прага, който дружествата не могат да надвишават. Но цените могат да бъдат и по-ниски, ако е лошо качеството или собственикът прецени.   Веселин Синабов, изпълнителен директор на "Булгаргаз".

Веселин Синабов, изпълнителен директор на "Булгаргаз".

Газът нагоре с 11% за декември

Природният газ през декември ще поскъпне с 11% и ще струва към 76 лв. за мегаватчас. Такава цена очаква шефът на “Булгаргаз” Веселин Синабов, заяви той на откритото заседание в Комисията за енергийно и водно регулиране в четвъртък. За ноември тя е 68,69 лв. за мегаватчас.

Новата цена е само с 2 лева по-висока от първоначално предложената от дружеството - 74 лева. Увеличението се дължи на ръста на котировките на нидерландската борса TTF с 20% и на повишените искания за доставки. Въпреки това у нас цената остава по-конкурентна, тъй като е с около 10 лева по-ниска от индекса на TTF. Поскъпването на газа на европейските пазари е заради ниските температури, спирането на доставките от “Газпром” за OMV и включването на Газпромбанк в санкционния списък на САЩ.

Синабов посочи, че дневният индекс TTF е нараснал с около 20 процента, а средномесечният, по който се формира цената на газа за “Булгаргаз”, е увеличен с около 10 процента. Освен това заявките от газоразпределителни дружества също са се увеличили.

Председателят на КЕВР Иван Иванов съобщи, че индексът днес е 47 евро за мегаватчас и отбеляза, че благодарение на дългосрочния договор с Азербайджан у нас има голямо предимство в цените на природния газ. Окончателно решение ще се вземе на 1 декември.