През август 2024 г. търговският излишък на Европейския съюз (ЕС) в областта на хранително-вкусовата промишленост достигна 5,2 милиарда евро въпреки лекия спад в сравнение с юли 2024 г., сочи последният месечен доклад за търговията със селскостопански и хранителни продукти, публикуван днес от Европейската комисия (ЕК).
Излишъкът от януари до август 2024 г. възлиза на 44,8 милиарда евро, което е с 431 милиона евро по-високо от същия период на 2023 г. благодарение на силния старт на износа на ЕС в началото на годината. Хранително-вкусовият сектор на ЕС продължава да постига стабилни резултати на международно равнище.
Износ
Износът на селскостопански и хранителни продукти от ЕС е достигнал 18,6 милиарда евро през август 2024 г., което е спад с 10 на сто спрямо юли, но с 1 на сто повече в сравнение с август 2023 г. Кумулативният износ от януари до август се е увеличил до 155,8 милиарда евро, или 2 на сто в сравнение със същия период на 2023 г.
Великобритания е останала най-голямата дестинация за износ на селскостопански и хранителни продукти на ЕС от януари до август 2024 г., като износът се оценява на 35,1 милиарда евро (+ 3 на сто), следвана от САЩ на 19,6 милиарда евро (+ 10 на сто), което се дължи на по-високите цени и обеми на ключови продукти като маслини и зехтин, съобщава БТА. За разлика от това износът за Китай и Русия е намалял значително. За Китай това се обяснява по-специално с намаляването на износа на свинско месо, зърнени култури и млечни продукти.
Най-много се е увеличил износът на маслини и зехтин - с 1,8 млрд. евро (58 на сто) благодарение на високите цени. От друга страна, стойността на износа на зърнени култури е намаляла с 1,3 млрд. евро (13 на сто) поради по-ниските цени, но изнесените обеми са се увеличили с 6 на сто. Увеличението на изнасяните количества захар и изоглюкоза е достигнало ръст от 184 на сто, което е направило ЕС отново нетен износител.
Внос
Вносът на селскостопански и хранителни продукти в ЕС е достигнал 13,4 милиарда евро през август 2024 г., което е спад с 8 на сто спрямо юли 2024 г., но с 23 на сто повече в сравнение с август 2023 г. Кумулативният внос от януари до август възлиза на 111 милиарда евро, което представлява увеличение с 3 на сто в сравнение със същия период на 2023 г.
Бразилия е останала най-големият източник на внос в ЕС между януари и август въпреки спада с 5 на сто поради по-ниските цени на маслодайните семена и обема на зърнените култури. Кот д’Ивоар, Нигерия и Тунис са отбелязали значително увеличение, дължащо се на по-високите цени на какаото и зехтина, докато вносът от Австралия е отбелязал най-голямо намаление (38 на сто) поради намалените обеми и цени на рапичното семе.
Вносът в ЕС на кафе, чай, какао и подправки се е увеличил с 4,6 милиарда евро (33 на сто) в сравнение с 2023 г. поради нарастващите цени на какаото. Вносът на маслини и зехтин е нараснал с 654 милиона евро (93 на сто) от януари насам, което се дължи както на по-високите обеми, така и на цените. За разлика от това вносът на маслодайни семена и протеинови култури е намалял с 1,9 милиарда евро (13 на сто) в сравнение с 2023 г. поради по-ниските цени, а вносът на зърнени култури е намалял с 1,6 милиарда евро (20 на сто) главно поради понижените цени.