Като намерите с какво ви е симпатичен човекът, с когото общувате, клетки в неговия мозък отразяват чувствата ви и той връща същото - симпатия
"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.
След малко имате среща с човек от партньорска фирма. Отсега ви е неприятно, защото никак не го харесвате.
С тази настройка не очаквайте успешно общуване. Не можете да се преструвате съвършено, човекът ще усети, че не го харесвате. В мозъка му има т.нар. огледални неврони – с тях той хваща чувствата ви и да им отговаря по същия начин.
В началото на 90-те години италиански учени откриват огледалните неврони. Оттогава насам с напредъка на технологиите подробно е изследвано как работят.
Има ги в много зони на мозъка. Така човек също усеща болка, когато вижда, че някой друг го боли - като се удари, да речем. Затова са заразни емоции като плач, смях, радост, даже прозявките.
Природата е заложила механизъм, чрез който в мозъка се оглеждат действията, чувствата и намеренията на околните мозъци, а това му дава възможност за защита, съпричастие, общуване, без дори да анализира. Огледалните неврони активират зони в мозъчната кора и карат наблюдаващия да изпитва онова, което би изпитвал, ако извършва наблюдаваното действие.
Накратко, човекът, с когото се срещате, усеща вашата несимпатия към него. Мозъчните му клетки не я осъзнават, не я анализират, просто я отразяват и ви връщат същото - несимпатия. Невробиолозите наричат този механизъм пренос на мозъчна дейност.
Поведенческите психолози съветват никога да не подценявате огледалните неврони. Точно това правят хората, които изглеждат харизматични - съзнателно се настройват положително и сякаш облъчват онези, с които общуват.
За да не осъществите отрицателен пренос на мозъчна дейност, положете усилия преди срещата и забравете, че не харесвате този човек. Опитайте да се програмирате, че ви е симпатичен. Тогава неговите огледални неврони ще отразят точно това и той ще ви отвърне със същото.
От полза е да не се самонавивате с какъв неприятен човек предстои да си общувате, а обратното - да се настройвате така, сякаш ви очаква среща с приятел, подчертават поведенческите психолози.
За да започнете с правилна настойка на мозъка си и да излъчвате подходящи сигнали, помислете този човек чак пък толкова ли няма заради какво да ви е симпатичен. Все ще намерите нещо, заради което да го харесвате, а това ще бъде пусков механизъм за обрат във вашите отношения.
Не забравяйте и за своите огледални неврони - ако те усещат несимпатия, също връщат несимпатия. В голяма степен е автоматично, но трябва да си давате сметка за този процес и да се опитвате да го контролирате.
Внимавате със заразяването - ако събеседникът ви повиши тон, не му отвръщайте със същото. Няма да се отрази добре на разговора, ще стигнете до скандал.
Друг ефект на огледалните неврони е имитирането. Ако много внимателно изберете какво да имитирате от другия човек, тогава може да му направите отлично впечатление. С имидж, подобен на неговия, задействате огледалните му неврони. След миг той ще осъзнае, че има еднаквост между вас. Това ще предизвика симпатия и доверие.
И се постарайте да се усмихвате, колкото можете по-често. Всеки е чувствителен към позитивните социални сигнали, предпочита приветливите хора и е по-склонен да взаимодейства с тях.
В "Точният човек" можете да прочетете още:
Най-ефективните християнски божи заповеди за успех в кариерата
Стратегия да изкорените професионален навик, който не ви върши работа
11 стъпки по-бързо да усвоявате ново професионално умение
Техники да взимате правилни решения
Трикове за чар в делови видеоразговори
Тактики да се справяте с колега подлец
Как да крадете умения и да печелите професионални победи
Без кураж няма слава, или защо да се стремите към неекипни проекти
Симптоми за интелектуална арогантност, която проваля успеха
Флирт или ухажване между колеги - разлика голяма
Наръчник да работите със студени делови колеги
Как да се пазите шефът да не подценява авторството ви на вашите идеи
Ефект на рогата или ефект на ореола внушавате - от това зависи успехът