Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард не се ангажира с предварително определена траектория на паричната политика на ЕЦБ. Решенията за лихвените проценти ще бъдат взимани заседание за заседание, каза тя днес, цитирана от БТА.

Лагард говори на пресконференция след края на двудневното заседание на ЕЦБ по паричната политика, на което банката понижи основните си лихви за седми пореден път. Това решение до голяма степен бе очаквано от икономистите и фондовите пазари.

Лагард обърна внимание, че Управителният съвет на ЕЦБ е решил да понижи трите основни лихви с 0,25 процента с единодушие - нещо, което отразява общите опасения за несигурността, свързана с икономическите политики и по-конкретно въвеждането на мита от президента на САЩ Доналд макар че влизането в сила на част от тях бе отложено.

По-конкретно, решението на Управителния съвет да понижи депозитната лихва, посредством която направлява паричната политика на банката, се основава на нашата актуализирана оценка на перспективите за инфлацията, динамиката на базовата инфлация и силата на трансмисионния механизъм на паричната политика, отбеляза тя.

Президентът на ЕЦБ изрази решимостта на европейската финансова институция да гарантира устойчиво стабилизиране на инфлацията на нейната средносрочна цел от 2 процента.

Икономическа активност

Перспективата за икономиката е помрачена от изключителна несигурност, предупреди Кристин Лагард. Тя се аргументира, че износителите от еврозоната са изправени пред нови търговски бариери, макар че обхватът им остава неясен, смущенията в международната търговия, напрежението на финансовите пазари и геополитическата несигурност потискат бизнес инвестициите, а потребителите гледат по-предпазливо на бъдещето и е възможно също да се въздържат от разходи.

Същевременно икономиката на еврозоната изгражда известна устойчивост срещу глобалните сътресения, изрази задоволство президентът на ЕЦБ. Лагард отбеляза, че икономиката на еврозоната вероятно е започнала да нараства през първото тримесечие на тази година, а в промишленото производство се наблюдават признаци за стабилизиране. Що се отнася до безработицата, тя спадна през февруари до 6,1 процента - най-ниското равнище след въвеждането на еврото, допълни тя.

Лагард изрази предположение, че силният пазар на труда, по-високите реални доходи и въздействието на паричната политика на ЕЦБ би трябвало да стимулират разходите. Може да се очаква, че важните политически инициативи, подети както на национално, така и на европейско равнище, за увеличаване на разходите за отбрана и на инфраструктурните инвестиции, ще насърчат промишленото производство, както показват и актуалните проучвания, отбеляза също така тя.

Лагард подчерта, че при сегашните геополитически условия има още по-неотложна необходимост фискалните и структурните политики да направят икономиката на еврозоната по-високопроизводителна, конкурентоспособна и устойчива.

"Особено в настоящите условия на изключителна несигурност, ние ще следваме подход, основан на данните, и ще определяме паричната си политика заседание за заседание, за да отговаря адекватно на конюнктурата", обобщи Лагард. Тя уточни, че решенията на ЕЦБ за лихвените проценти ще се базират на оценката за перспективите за инфлация в светлината на постъпващите икономически и финансови данни, динамиката на основната инфлация и силата на трансмисионния механизъм на паричната политика.

"Затова ние не се ангажираме предварително с конкретен курс", подчерта в заключение президентът на Европейската централна банка.