Пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд (МВФ) започват днес в столицата на САЩ, Вашингтон. Очаква се събитието да събере финансови лидери и икономисти от целия свят, които ще обсъждат глобалните икономически тенденции и предизвикателства.
МВФ има 191 страни членки, като на редовните пролетни и годишни (провеждащи се през есента - бел. ред.) срещи участие взимат управителите на централните им банки и финансовите министри. Пролетните срещи на Световната банка и МВФ предоставят важна платформа за обсъждане на глобалните икономически въпроси и за намиране на решения, които да способстват за стабилността и устойчивостта на световната икономика.
Българската делегация се очаква да бъде оглавена от управителя на Българската народна банка Димитър Радев, предава БТА.
В навечерието на срещите управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева изрази загриженост относно нарастващото търговско противопоставяне между САЩ и Китай. Георгиева призова за установяване на по-справедлива и основана на правила международна търговска система, която да бъде от полза за световната икономика.
МВФ ще представи утре, 22 април, редовните си прогнози за световния икономически растеж, като по думите на Георгиева те ще са понижени спрямо предишните очаквания поради нарастващото търговско напрежение и нестабилността в търговската система. Въпреки това, подчерта тя, не се очаква глобална рецесия. Георгиева предупреди, че постоянната несигурност може да доведе до стрес на финансовите пазари и открои необходимостта от продължаване на икономическите реформи, гъвкава парична политика и глобално сътрудничество за смекчаване на рисковете.
Очаква се по време на срещите да бъдат обсъдени и други важни въпроси, включително климатичните промени, цифровизацията и социалната устойчивост.
Георгиева отбеляза, че тези трансформации предлагат значителни възможности за инвестиции, работни места и растеж, но изискват координирани световни усилия за управление на рисковете и използване на предимствата, които създават.