Заради петрола увеличението на горивата може да продължи и догодина, ако добивът се свива още

Преди да е дошла, зима вече размести цените на горивата. Показва го справка в специализираните сайтове, които следят котировските - дизелът у нас в момента се продава средно за 2,89 лева, а бензинът е 2,84. В големите вериги дори се срещат цени и над 2,90 лева.

За последно дизелът е бил по-скъп от бензина в началото на май. След това - през лятото, цената му започна да пада. Тази тенденция обаче бе само за 2-3 месеца, след което трендът се обърна - котировките му се вдигат постоянно от началото на юли. Тогава литър се предлагаше за 2,45 лева, сега е с 50 ст. повече.

Цената у нас е една от най-ниските в Европа

- само в Полша и Малта горивото е по-евтино. В голяма част от западноевропейските държави по бензиностанциите дизелът се продава за близо 4 лева. Рекордьори са скандинавските страни.

Почти всяка рафинерия при преработката на петрол произвежда 50-55% бензин, 35% дизел и останалото е пропан-бутан, мазут и други продукти. Което означава, че няма как да се увеличи производството на дизел за сметка на останалите видове гориво. Това дава основание на търговци и производители да прогнозират, че може да има и ново увеличение до края на годината заради по-голямото търсене през студените месеци.

Ако предвижданията за поскъпването на дизела се сбъднат,

ще се качат и цените на всичко

- от разходите за отопление на дома до продуктите, които се купуват ежедневно. Дизелът е основно гориво за транспорта на стоки - ползва се от камиони, влакове и кораби, че дори и от самолети, защото т.нар. джет гориво е производно на газьола.

Известен оптимизъм за запазване на цената дават котировките на петрола, които се задържаха под 90 долара. Тези нива обаче може да се окажат само за няколко месеца, сочат прогнози на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и Международната агенция по енергетика (МАЕ).

В четвъртък от ОПЕК заявиха, че догодина потреблението на петрол ще се увеличи заради устойчивата световна икономика, съобщи Ройтерс. Прогнозата е, че глобалното потребление ще се вдигне с 2,25 млн. барела на ден. През 2024 г. се очаква стабилен ръст и заради продължаващо подобрение в Китай, което

ще засили потреблението,

посочват от ОПЕК. В доклада се твърди още, че производството на петрол в рамките на организацията е нараснало въпреки ангажимента за съкращение на добива. Ръстът се дължал на увеличени количества от Нигерия, Саудитска Арабия и Кувейт.

МАЕ обаче е по-песимистична относно търсенето на нефт, макар също да прогнозира увеличение догодина. То обаче е редуцирано от 1 млн. на 880 000 барела дневно. Причините за това са икономическите условия в глобален план и напредъкът в енергийната ефективност, които оказват натиск върху потреблението.

Прогнозите за по-голямо търсене означават и повишение на цените на горивата. Особено ако се запази в сила споразумението за съкращаване на добива с 1,3 млн. барела дневно, което сключиха Саудитска Арабия и Русия. В момента неговото действие е до края на годината и е основната причина за сравнително скъпия нефт, който през септември бе дори над 90 долара за барел.

Според МАЕ обаче, ако допълнителните съкращения на добива от страните производителки бъдат отменени през януари 2024 г., то може да има и излишък. Това щяло да доведе и до поевтиняване на горивата.