Според декемврийското издание на бюлетина на Съвместния изследователски център към Европейската комисия (JRC MARS Bulletin) за мониторинг на културите в Европа, рязкото спадане на температурите и продължаващите по-влажни от обичайното условия са имали смесени ефекти върху засетите през есента култури.
В големи части от Централна и Северна Европа температурите достигнаха отчетливо отрицателни стойности, докато зимните култури все още бяха относително уязвими на измръзване поради предшестващите по-топли от обичайните условия и късната сеитба.
Застудяването във Финландия и балтийските страни, въпреки много ниските температури (локално до –20 градуса Целзий), се очаква да е имало ограничено въздействие върху реколтата, ако има такова, поради вече добре установения изолиращ снежен слой. В Северна Германия, Дания, Южна Швеция и Северна Полша внезапното понижаване на температурите, съчетано с високи нива на почвената вода и липсата на снежна покривка, вероятно е причинило щети на местните зимни култури. В югоизточна Германия, Австрия, Чехия, Южна Полша и Словакия потенциалните щети са били смекчени от снеговалеж, който регионално е донесъл повече от 20 см пресен сняг, за да изолира растенията от студа.
Прекалено влажните условия са продължили да влияят на полевите операции в северозападните райони
Прекалено влажните условия, отчасти придружени от сняг, са нарушили края на сеитбата, особено за мека пшеница, в Северна Франция, страните от Бенелюкс и Западна Германия. Планираните сеитби едва ли ще бъдат изпълнени изцяло в тези райони, което се очаква да доведе до увеличаване на площите с пролетни житни култури. Във Франция около 10 на сто от планираните площи с мека пшеница са останали незасети.
Предимно положителни ефекти от обилните валежи в Южна, Централна и Източна Европа
Обилните валежи в Южна, Централна и Източна Европа са имали малко или никакво отрицателно въздействие върху културите. Те са били особено полезни в Румъния и България, където са смекчили/преустановили предишната ситуация със засушаване, което заедно с температурите над средните е подпомогнало установяването на късно засетите зимни култури. В Беларус, североизточна Украйна и европейската част на Русия дебелата снежна покривка над полетата със зимна пшеница осигурява адекватна топлоизолация срещу тежки студове. Това не е така в най-южните части на Европейска Русия, където високите температури са възпрепятствали натрупването на сняг, както и изграждането на толерантност към замръзване.
Дефицитът на дъжд поражда безпокойство в някои западни средиземноморски региони
Явен дефицит на дъжд се наблюдава по средиземноморското крайбрежие на Испания и в Южна Италия (Пулия и Сицилия), предаде БТА. Това е от особено значение за Сицилия, където сушата, заедно със значително забавяне на сеитбата, доведе до недоразвити зимни зърнени култури, особено твърда пшеница. В Магреба дефицитът на валежи се отразява негативно на пшеницата и ечемика в техните ранни вегетативни стадии в Северно Мароко и особено в Западен Алжир.