През септември ще е ясно колко ще ни струва, но е почти сигурно, че таксата ще се вдигне
Голяма промяна при такса смет предстои от 2025 г. От следващата година тя трябва да се изчислява според изхвърлените отпадъци, а не като процент от данъчната оценка на имота, както е в момента. След много години отлагане този адекватен подход най-после се въвежда и в България.
Министерството на финансите е пуснало за обществено обсъждане методиката, по която ще се изчисляват сумите, дължими от домакинствата. Очаква се тя да бъде приета от Министерския съвет най-късно през март.
Според методиката общинарите могат да използват четири подхода - да се продават на хората специални торби, да се плаща за контейнери, да се изчисли сума по броя на живеещите в даден имот или според неговата големина.
По неофициална информация
повечето кметове имат намерение да използват броя на живеещите в един имот
В този случай сумата се определя, като разходите на общината се разделят на хората в населенoто място - така се изчислява средно на човек какъв е разходът. След това получената сума се умножава по бройката на обитателите на имота. За измерител може да се вземе и изразходваното количество вода.
Според параметрите може да се направят приблизителни изчисления колко ще струва извозването на боклука. Например в средно голяма община с близо 138 000 жители и разходи за почистване за 10,5 млн. лева годишно таксата ще е 76 лева на човек. Така домакинство от четирима ще трябва да плати 304 лева.
Другият лесно приложим вариант бил да се използва големината на жилището - така тези, които имат по-голям имот, ще плащат и повече.
Методът с контейнерите бил сравнително трудно приложим в дадени квартали, нямало и как да бъдат поставени в по-тесни пространства, посочват общинари.
При варианта с индивидуалните торби пък
имало риск в кофите за смет да се изхвърлят и такива, които не са купени от общината
Тогава не било ясно кой ще плаща за извозването на този боклук, а той не можел да гние в контейнера. Смесен модел между различните методи също бил възможен, но тогава имало риск да възникнат спорове защо едни жители плащат дадена такса, а за други е различна.
Приходите от такса смет трябва да покриват разходите за почистване. Изключение от този принцип се допуска само в случаи, когато може да бъде засегнат общественият интерес - тоест с новата методика таксата да се вдигне прекомерно.
Ако се приложи методът със специални торби за боклука и всяка събира 15 килограма, то цената на една излиза 2,5 лева. При използване на съд за отпадъци с вместимост 30 кг, който се запълва изцяло и се изхвърля един път седмично, годишната такса ще се равнява на 9360 лв. и ще се разпределя спрямо ползвателите, които изхвърлят в този съд.
Оказва се обаче, че все още
няма община, която да е направила точни разчети колко ще плащаме за боклука
от догодина, показа проверка на “24 часа”. Причината е, че всички чакат окончателното приемане на методиката. Кой как ще плаща, се очаква да стане ясно през септември, но със сигурност в повечето градове ще има увеличение.
Има места, в които все пак тече подготoвка за промяната и се правят обществени обсъждания за новите изчисления. В Стара Загора например общинските съветници от ПП-ДБ обявиха, че ще внесат предложение от догодина за боклука да се плаща според броя на живеещите в един имот.
В Бургас започва пилотен проект с продажбата на торби за боклук и поставяне на контейнери за разделно събиране. Хранителни отпадъци например ще се преработват в анаеробна инсталация. Пилотно ще започне събирането в кв. “Зорница”.