• За 4 месеца бяха заловени 6 кг благородни метали
  • Засечени са усъвършенствани тайници с код, при които трябва да се разглоби половината автомобил, за да бъдат открити

Поевтиняването на златото в Турция е възродило куфарната търговия с бижута, сочат наблюденията на българските митници.

Грам от благородния метал се продава в южната ни съседка за под 140 лева, докато у нас струва с 20-30 лева повече и това изкушава българи да

отскачат до Турция и да препродават в България

Само за първите 4 месеца на 2024 г. митничарите са открили необявени 16 кг злато и бижута. Количеството е близо три пъти повече спрямо полугодието на миналата година. При среброто заловените килограми са над 51 килограма, което е над два пъти повече спрямо първата половина на миналата година.

Най-голямата част от задържаното количество е на ГКПП Капитан Андреево - общо 42,623 килограма. От тях среброто е 30,342 килограма, а златото - 12,281. Така митница Бургас, към която се числят трите пункта с Турция - Капитан Андреево, Лесово и Малко Търново, е рекордьор в установените количества недекларирани златни и сребърни бижута.

През 2023 г. митническите органи са установили недекларирани благородни метали – злато и сребро и изделия от тях, с общо тегло 162,7 кг. Това е с близо 30% по-малко от предходната година, когато са открити 229,7 кг.

Основните канали за куфарна търговия са свързани с Турция, защото тя е голям производител с традиции. Към България и други европейски държави се пренасят готови изделия или инвестиционно злато, а в обратната посока обичайно се носят слитъци или благородни метали за претопяване.

През границата се прекарват основно от българи, румънци и турци. В някои случаи става дума за шофьори или стюарди. Все по-често се използват и пътници в автобуси. Някои признават, че им е заплатено или са помолени да пренесат един – два пакета. Често нарушителите използват за скривалище дрехите, ръчния багаж или прилепят пакетите за тялото си. Нерядко се използват и тайници в кухини на превозни средства. Там вече дори се поставят специално оборудвани сейфове, които се заключват механизъм. При тях се изисква да се разглоби буквално половината автомобил, за да се достигне до ключалката и се открие тайникът.

Десетки са случаите от началото на 2024 г. на куфарни търговци, които пробват различни подходи. Наскоро в автобус от Турция за България в една от пътничките са открити залепени около кръста 56 пръстена, синджири, медальони, гривни, колиета и обици. Теглото им е било над килограм, а стойността - 114 689 лева. При друг пътник, пътуващ към Румъния, са открити пръстени, медальони, синджири, гривни за 88 331 лева. В турски автобус за Румъния, пък са открити 17 пакета с бижута за 285 336 лева. От Агенция “Митници” предупреждават, че са започнали засилени проверки на пътуващите към и от Турция заради стартиращия летен сезон. Взети са обаче мерки проверките да не пречат на засиления трафик. Инспекторите правят селекция според анализ на риска. Вземат се предвид различни показатели, които водят до проверката на човек или превозно средство. Прави се анализ на пътуванията, на предишни нарушения, на превозните средства, дестинации и не на последно място на поведението на пътниците.

По тези показатели организираните екскурзии, при които се използват услугите на агенции, обичайно се считат за нискорискови, защото пътуващите пазаруват предимно за себе си. Екскурзоводите предупреждават клиентите, предоставят им и писмена информация какво трябва да се декларира при влизане от Турция.

Особено внимателни са пасажерите със самолет, защото има ограничения в килограмите на багажа, и задължително сканиране.

По-рискови обаче са туристи, които отиват на шопинг екскурзии, най-често в близките градове до границата, но също така и до популярни дестинации като Истанбул или Анталия. Целта на митническите служители е да отсеят измежду редовите пътници куфарните търговци или хора, които умишлено нарушават разпоредбите.

Има и пътници, които получават като подарък или купуват с инвестиционна цел по-големи количества златни изделия. Този трафик обикновено съпътства летните почивки на гастарбайтерите, които живеят в Западна Европа, или специфични групи от българи и румънци.

Бижута над 300 евро трябва да се декларират

От октомври 2023 г. са в сила промени в законодателството, според които бижута от злато и сребро са извадени от обхвата на Валутния закон. Контролът върху тях се прави вече по Закона за митниците.

При преноса на бижута от физически лица е разрешено те да са до 300 евро през сухопътни граници и до 430 евро за морски и въздушни. Когато се пренасят с търговска цел, трябва да се декларират пред митниците.

и да е ясен преносителят им. Това е важно, когато пътуват семейства с един багаж. Общото количество може да надминава лимитите за безмитен внос, но поделено между всички пътници да влиза в ограниченията. Задължение на пътниците е обаче тогава да посочат своите части. Естествено, стоката трябва да е делима – няма как един да декларира лявата обица, а друг – дясната.

За стоки до 1000 евро и с тегло до 1000 килограма има облекчен вариант за деклариране и заплащане на дължимите данъци. Стоките се оформят още на самия пункт, а плащането може да стане и през ПОС терминал. Добре е да има касови бележки, сертификати или други документи, за да е ясна цената, а при бижутата – грамажът и каратите. Стоките се облагат - и мито и ДДС при внос.

Съветът към пътуващите е, когато планират големи покупки, да се информират и за дължимите данъци и процедури. Например за някои стоки от Турция няма мито, но формалностите остават, дължим е и ДДС от 20%. Друга препоръка е, ако се пътува с повече собствени бижута, да се носи документ - сертификат, гаранционна карта или друг, който показва, че стоката не е нова.

Георги Димов, директор на Агенция "Митници": Поставяме акцент на проверките, но без да забавим пътуванията

През летните месеци митниците ще поставят акцент и върху проверките на пътниците, но без да бавят големия туристически и пътнически трафик. Специален фокус ще са изделията от благородни метали, както и валутата.

Нова тенденция е завръщането на куфарните търговци в автобусите, така че проверки ще бъдат извършвани и там. Продължават и съвместните действия с МВР и НАП на българо-турската граница.

Координираните действия на Агенция “Митници”, Гранична полиция, ГДБОП и Национална агенция по приходите, които са концентрирани на ГКПП Капитан Андреево и ГКПП Лесово, дават систематични резултати и имат респектиращ ефект.

От началото на акцията в средата на април до момента само на двата пункта са задържани близо 3 милиона къса нелегални цигари и почти 500 хил. фалшиви артикула.