Изследователи от Университета за здраве и наука на Орегон в Портланд, щата Орегон, проучват въздействието на замърсения въздух върху здравето и са установили ефект върху репродуктивните възможности, включително и на пациенти, които се лекуват заради безплодие, съобщи електронното издание „МедикълЕкспрес”.
В изследването, публикувано в специализираното издание Fertility & Sterility, авторите от университета в Портланд установяват, че при пациентите, които се подлагат на ин витро процедури и същевременно са изложени на дима от горски пожари по време на фазата на развитие, се формират по-малко бластоцисти, от които впоследствие да се получи бременност, предаде БТА.
Увеличават се научните доказателства, че хроничното излагане на въздух с лошо качество, често заради тежко замърсяване или пушене, се свързва с ограничени репродуктивни възможности. Затова авторите на изследването са се насочили към ефекта от горските пожари през 2020 г., когато качеството на въздуха в щата Орегон временно бе определено като едно от най-лошите в света и постави исторически рекорди.
За жалост реалността, която е наблюдаваме, са повече горски пожари заради климатичните промени, затова се тревожа как това ще продължи да влияе не само на пациентите, които преминават лечение на безплодие, но и за всички хора, които се опитват да имат поколение, каза водещият ръководител на изследването д-р Моли Корнфийлд, преподавател по репродуктивна ендокринология и безплодие в Центъра за женско здраве на Университета за здраве и наука на Орегон.
Екипът й е изследвал 69 пациентки, преминали през стимулация на яйчниците и ин витро лечение в продължение на шест седмици преди пожарите в Орегон през септември 2020 г., когато настъпиха десет дни на нездравословно качество на въздуха в щата.
Учените са установили, че излагането на дима от пожарите по време на фазата на развитие е довел до по-малко бластоцисти в сравнение с пациентките от контролната група, които не са били изложени на замърсен въздух.