Преди празниците е точно времето да създавате мрежа от контакти. А с нея си вършите по-добре работата и напредвате в йерархията

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

С извинение за побългарената чуждица в заглавието, но английската дума нетуъркинг (networking) е един от онези термини, които не се превеждат точно и кратко на български.

Коледните камбанки отдавна пеят в телевизионните реклами, даже ви стават досадни. Но в началото на декември вече трябва да им обърнете внимание и грижливо да планирате как ще използвате предпразничните дни, за да създавате, засилвате и развивате професионалните си контакти и да повишавате репутатацията си.

Сигурно знаете старата мъдрост, че умният човек трупа не пари, а свои хора. Тя важи много силно за работата. Своите хора ще ви помогнат да се справите в труден момент, да постигнете успех в професията, да направите крачка напред в кариерата.

У нас в "Имам човек" се влага по-скоро отрицателен смисъл, но специалистите наричат трупането на свои хора точно с термина нетуъркинг - създаване на мрежа

Да нетуърквате ще рече да общувате с хора, които могат да ви бъдат полезни, да завържете връзки, благодарение на които по-бързо и по-лесно ще постигате успехи. Това не е използвачество, а сътрудничество. Ролята на ценните познанства подчертават всички експерти по кариерно развитие.

На първо място, естествено, са добрите отношения с колегите и с шефа от екипа. Съществен фактор за тях е не само да работите, а да не пренебрегвате чисто човешкото общуване в паузите през деня или след работно време. Предстоящите празници са чудесен повод и да се почерпите в тесен колегиален кръг.  

Нетуъркинг е да не пропускате събития на компанията, на които ще си говорите с хора от други отдели. Затова се подгответе максимално да оползотворите корпоративния коледен купон. 

Свои хора е умно да търсите извън компанията, в която работите. На предколедните събития, на които ви канят други фирми от бранша или партньори, можете да завържете изключително полезни контакти. Точно там са онези, на които трябва да направите добро впечатление и с които да се сближите.

От изключително значение за репутацията ви и за успеха на връзките ви е да не забравите, че преди празниците трябва да изпратите пожелания.

В следващите дни в "Точният човек" четете кои са най-добрите тактики успешно да създавате контакти и да вдигате репутацията си в различни предколедни ситуации. Утре: как да не сгрешите с честитките за партньорите - деловия етикет, който се отблагодарява.

Колкото до нетуъркинга - не забравяйте, че не само вие нетуърквате. Колегите също искат да ви включат в мрежата от свои хора. Така че бъдете внимателни.

Много е вероятно да се старят при общуването да извлекат изгода от вашите познания и способности. Това не е лошо, ако е с мярка. Но все пак не оставяйте в кръга си хора, чиято единствена цел е да се сближите, за да ви използват.

Макар че трябва да гледате по-широко, а не буквално "танто за танто", не е ваш човек този, който все няма възможност, когато трябва за нещо да ви сътрудничи. Не късайте контактите, но не само не разчитайте на него, а и демонстративно му откажете, когато иска от вас подкрепа. Любезно, но твърдо. Дори да не ви струва нищо, откажете за назидание.

Благородството е изключително положителна черта. Но много често използвачите го оценяват като глупост, стараят се отново и отново да взимат, без да дават нищо в замяна. При определени обстоятелства в личния живот можете да си позволите такива отношения. Това в работата обаче е непродуктивно. Обикновено води до излишни усилия, губене на време, които могат да се употребят за собствения професионален успех, а в крайна сметка и до разочарование за благородния човек.

Изключително важно е и колко споделяте при нетуъркинга. Като разказвате за идеите си, не разкривайте толкова много, че да бъдат откраднати. Бъдете пестеливи и с информация за плановете на екипа или компанията, в която работите.

Няма нужда да ви обземат чак конспиративни теории за бизнес шпионаж, но не забравяйте, че контактувате с подготвени и амбициозни хора, които по някакъв начин са ви конкуренция. Непредпазливи приказки могат да доведат до големи щети. В това число и върху собствения ви авторитет - да оставите впечатление за човек, който много дрънка и не знае какво е корпоративна лоялност.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

Когато неочакваното връхлети, как да го опитомите и да имате успех в кариерата

Как да работите с колега параноик

10 фрази, които издават некадърния шеф

Техники да декодирате шефа - 30% от успеха ви се дължи на съвместимост с него

Печелите успех и с професионално издигане на зигзаг

15 начални симптома за бърнаут и 5 начина да го прогоните

Как да превърнете синдрома на самозванеца в професионална суперсила

Инструкции за употреба на колега хейтър, критикар или критик

Тактики елегантно да възразявате на шефа

Синдромът на изгубената възможност или какво става, като ви е страх от шефа

Я внимавай! Как успешно да използвате различните видове концентрация