Данъчните облекчения за деца се ползват от стотици хиляди родители, сочат данните на Националната агенция за приходите (НАП).
Данъчните облекчения за деца се искат по два начина – през работодателя на родителя или в подаваната данъчна декларация, предаде БТА.
През миналогодишната данъчна кампания младите хора са успели да си върнат над 400 млн. лева от данък общ доход, информират от НАП.
От подаване на данните през работодател са се възползвали около 291 000 души, които са получили обратно около 232,8 млн. лева. От възможността да подадат данни през работодател са се възползвали и 7357 хора на деца с увреждания, които с успели да запазят 7,3 млн. лева от доходите си.
Облекчение за доходите си с данъчна декларация са поискали около 186 500 души и те са спестили 151,8 млн. лева. Същата възможност са използвали 7235 родители на деца с увреждания, които са си върнали обратно 8,2 млн. лева.
Данъчното облекчение за деца позволява намаляване на данъчната основа с 6000 лв. – при едно ненавършило пълнолетие дете; 12 000 лв. – при две ненавършили пълнолетие деца; 18 000 лв. – при три и повече ненавършили пълнолетие деца. Съответно сумите за възстановяване са до 600, 1200 и 1800 лева.
Данъчното облекчение за деца с увреждания позволява намаляване на данъчната основа с 12 000 лв. за отглеждане на дете с 50 и с над 50 на сто степен на увреждане. Сумата за данъчно възстановяване може да е съответно 1200 лева. (10 на сто от данъчната основа).
Детето, за което ще се ползва данъчното облекчение, трябва към края на данъчната година да: е местно лице на държава-членка на Европейския съюз или на страна от Европейското икономическо пространство; не е навършило пълнолетие (облекчението се ползва включително за годините, в които детето е родено и е навършило пълнолетие); не е настанено в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа на пълна държавна издръжка.