Ефектът се получава заради рязкото застудяване, което вдигна дела на производството на ток от въглища

През ноември промишлеността в България внезапно се е върнала към ръст, след като през предходните месеци спадаше. Това показва индексът на НСИ за промишленото производство. На месечна база този индекс е нараснал с 0,3%, а на годишна – с 2,8%, показват данните.

Това внезапно обръщане на тенденцията обаче се дължи най-много на енергетиката. Производството и разпределението на ток, газ и топлоенергия тогава се е увеличило с 1,2% в сравнение с предходния месец, а спрямо година по-рано ръстът е дори 10,2%.

Добивната промишленост също е дала своето отражение, като добивът на въглища се е вдигнал през ноември с цели 182% в сравнение с предходния месец, като това е станало след дълги месеци, в които родният въгледобив устойчиво намаляваше.

Причината за това ускоряване е чисто климатична. През ноември температурите внезапно паднаха, а единият от блоковете на АЕЦ “Козлодуй” все още беше в планов ремонт. Това доведе до рязко увеличаване на дела на въглищните тецове в производството на ток, който точно през ноември достигна до 41%, паралелно с рязкото свиване на дела на зелените мощности. В същото време по данни на ЕСО точно през ноември консумацията на електроенергия в България се е вдигнала с 25% на месечна база и с 11% на годишна.

Извън този еднократен ефект обаче промишленото производство не отбелязва значителен възход с изключение на химическата промишленост, чийто индекс нараства с 12,1% в сравнение с октомври и с 21,2% в сравнение с ноември 2023 г.

Производството на авточасти бележи месечен ръст от 5,7%, но това се случва след месеци спад и в крайна сметка през ноември е с 13,4% по-ниско в сравнение с година по-рано.

Данните за строителната продукция показват значителен ръст на производство, но главно при специализираните строителни дейности, които през ноември са се увеличили с 11,8% на годишна база и при строителството на съоръжение с 8,8% годишен ръст.