Според търговците не е случайно, че инициативата се провежда точно когато държавата е на прага да покрие критерия за инфлация за приемане на еврото

Четвъртък започна с вяло пазаруване в много от супермаркетите в страната, но чак до планирания за 13 февруари бойкот на обектите на големите търговски вериги не се стигна, установи репортерска проверка на “24 часа”.

Магазините бяха полупразни само рано сутринта, но по обед и особено в следобедните часове се изпълниха с клиенти. Промоциите в търговските вериги привлякоха в хипермаркетите много клиенти в четвъртък, който бе обявен за ден на бойкот. 

Снимка: Юлиян Сачев

Промоциите в търговските вериги привлякоха в хипермаркетите много клиенти в четвъртък, който бе обявен за ден на бойкот. Снимка: Юлиян Сачев

Четвъртък, а в някои вериги - петък, са дните, в които по традиция се обявяват новите седмични промоции, а при тях много продукти се предлагат поне 20-30% по-евтино.

Една от най-големите търговски вериги в България пък обяви за четвъртък намаления на

500 масово продавани продукта, които бяха пуснати на половин цена. Това изкуши много възрастни хора

да направят редовните си седмични покупки точно на 13 февруари и бойкотът, планиран от четири различни организации, не сработи. Най-вероятно същото ще е положението и в петък, който у нас заедно със съботата са традиционно силни пазарни дни. Промоциите в деня, обявен за бойкот на търговските вериги, привлякоха масово хората да пазаруват в техните магазини. 

Снимка: Георги Палейков

Промоциите в деня, обявен за бойкот на търговските вериги, привлякоха масово хората да пазаруват в техните магазини. Снимка: Георги Палейков

“Едва ли е случайно, че всичко това (бойкотът и призивите за таван на цените или на надценките - б.а.) се случва в момент, в който държавата е на прага да покрие инфлационния критерий за еврозоната, правят се опити да се подготви реалистичен държавен бюджет с минимален дефицит, което ще бъде своеобразен тест за правителството и се подготвят избори на членове на редица регулаторни органи”, се казва в становище на Сдружението за модерна търговия, в което членуват всички големи търговски вериги у нас.

На 14 февруари предстои НСИ да обяви данните за инфлацията за януари, както и БВП за края на миналата година. Промоциите в деня, обявен за бойкот на търговските вериги, привлякоха масово хората да пазаруват в техните магазини. 

Снимка: Георги Палейков

Промоциите в деня, обявен за бойкот на търговските вериги, привлякоха масово хората да пазаруват в техните магазини. Снимка: Георги Палейков

Инфлацията за декември беше само на 0,25 пункта

от процента, който би бил достатъчен да покрием критерия и експерти очакват януарските данни вече окончателно да покажат, че можем да бъдем допуснати до еврозоната.

Търговците изтъкнаха още, че в момента инфлацията в България е на най-ниското си ниво от три години насам, а баснословни печалби в търговията на дребно, както твърдят някои политици, не са били установени нито от независими външни одитори, нито от държавни органи. Те окачествяват като особено опасен и вреден опитът на политици да оказват натиск върху НСИ. В началото на седмицата депутати от “Възраждане” нахлуха в НСИ и поискаха от председателя ѝ първичните данни, т.е. какво са установили за онези над 850 стоки и услуги, чиито цени измерват, обвинявайки НСИ, че ги манипулира. Според Закона за статистиката обаче това са конфиденциални данни.