Възможностите значително надвишават рисковете, когато изкуственият интелект се използва отговорно, каза в интервю за БТА Андрея Станчиу, директор на Асоциацията на дипломираните експерт-счетоводители (АССА) за Южна Европа. Световният професионален орган в областта на счетоводството отбеляза 120 години от основаването си. Членовете на асоциацията надхвърлят 154 000, а в нея се обучават повече от 432 000 студенти от цял свят.

По думите на Станчиу изкуственият интелект (AI), по-специално генеративният AI, предизвика голямо вълнение в бизнеса, включително и в счетоводната професия. Въпреки това, както с всичко ново, това вълнение идва с известна несигурност и предпазливост. Съществуват реални притеснения относно въпроси като прекомерната зависимост от резултатите на AI, особено когато непълни или невалидни данни водят до грешки - това, което наричаме "халюцинации на AI" или опасността от неразбиране на моделите заради това, че AI се позовава само на вече събрана информация, обясни тя. Други бариери могат да бъдат рисковете за киберсигурността, притесненията за авторски права и дори страхът от пропуснати ползи заради липса на увереност в резултатите на AI, допълни Станчиу и акцентира върху това, че възможностите значително надвишават рисковете, когато AI се използва отговорно.

Според нея ключът е в силното управление, човешкия надзор и ясните политики за внедряване на AI. AI в комбинация с човешка експертиза може да бъде истинска революция за професията, като автоматизира повтарящите се задачи и така дава на счетоводителите и одиторите повече време да се фокусират върху стратегическите дейности като финансовото планиране и консултиране на бизнеса за растеж, каза тя.

Тя определи българските професионалисти като амбициозни, визионерски настроени и винаги с високи резултати в изпитите на ACCA.

Що се отнася до Европа, тенденцията, която наблюдаваме в професията, е липсата на кадри, така че ние работим в целия регион с регулатори, камари на одиторите и работодатели, за да намерим най-добрите решения на този проблем. Също така използваме нашия международен опит и ресурсите на партньорите ни, за да осигурим баланс между търсене и предлагане, посочи Станчиу.

Относно влезлите в сила европейски стандарти за нефинансови одити на компании, тя отбеляза, че внедряването на Директивата за корпоративното устойчиво отчетност (CSRD) е създало търсене на професионалисти с експертиза в нефинансовото отчитане. Въпреки че съществува пропуск в уменията в някои области, организации като ACCA активно се справят с това и предоставят специализирано обучение и квалификации по целия свят. В България и в други европейски страни се полагат усилия за повишаване на квалификацията на счетоводителите и одиторите, за да отговорят на тези нови стандарти.

Смятам, че благодарение на възможността за преход и координираните действия между регулаторите, националните органи и АССА като глобално тяло сега сме в много по-добра позиция, отколкото бяхме преди една година. Сътрудничеството между регулаторни органи, професионални и академични организации е решаващо, за да се осигурят достатъчно квалифицирани професионалисти в този преход, каза тя.