„Имайки предвид, че очакванията са за малко по-висока инфлация в целия Европейски съюз и имайки предвид това, че последните данни за инфлацията на трите най-страни с най-ниска, можем да кажем, че имаме голям шанс да покрием критерия за ценова стабилност.“ Това коментира председателят на НСИ Атанас Атанасов по бТВ.

Той обясни и кой индекс за инфлация се гледа в Европа.

„Това което се гледа от Европейската комисия и Европейската Централна банка за влизането ни в еврозоната е всъщност така наречения хармонизиран индекс на потребителските цени, чрез който могат да бъдат сравнявани инфлациите във всичките държави в рамките на Европейския съюз. Там се използва именно този хармонизиран индекс на потребителските цени“, обясни той.

Атанасов добави, че повишението на цените през последните 12 месеца спрямо предишните 12 месеца ще се гледа

„Това е един дълъг период от 24 месеца и се гледат продуктите в голямата потребителска кошница. Така че това е инфлацията, която те ще гледате. Именно тези две 2,6%“, добави той.

„Няма как да кажем дали покриваме критерият за еврозоната. Все още не всички държави са публикували своите данни за инфлацията. Ще го разберем на 24 февруари”, подчерта той.

Той е категоричен, че няма как данните за инфлацията да бъдат фалшифицирани или нагласени, защото всяка информация се проверява от Евростат.

Той е категоричен, че няма как данните за инфлацията да бъдат фалшифицирани или нагласени, защото всяка информация се проверява от Евростат.

Атанасов обясни, че няма значение цената за инфлацията, а колко ще се промени тя.

„Стоките от потребителската кошница остават едни и същи, само няколко от общо над 800 продукта се променят. Всяка година изследваме потреблението на домакинствата”, каза председателят на НСИ.