Бюджетът по отношение на възнагражденията на служителите на Агенцията за ядрено регулиране е недостатъчен, което прави много трудно привличането и задържането на квалифицирани специалисти със специфични експертни познания и компетенции. Това е една от констатациите и препоръките в заключителния доклад на мисията на Международната агенция за атомна енергия за преглед на регулаторната рамка на България в ядрената сфера (IRRS мисия). Българският регулатор го е получил на 5 март и го оповести днес.
Международните експерти идентифицират тези въпроси като особено тревожни, предвид постоянно нарастващото работно натоварване, което рискува да окаже отрицателно въздействие върху регулаторни дейности, ако ситуацията продължи.
IRRS мисията беше проведена в периода 17 – 29 ноември 2024 г. по искане на българската страна. Екипът включваше 16 експерти от 15 държави-членки, двама наблюдатели и трима представители на МААЕ. Домакини на мисията бяха Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) и Министерството на здравеопазването.
Това е втората пълномащабна мисия на МАЕЕ в България, първата е през 2013 г. с последваща през 2016 г.
При сегашната заключителният доклад от мисията съдържа 15 препоръки – 5 към правителството и 10 към АЯР и към здравното министерство. Има 29 предложения и 7 области на добро представяне, 3 предложения са отправени общо към АЯР и МЗ.
Заключението на екипа от експерти на МААЕ е, че България има всеобхватна и стабилна регулаторна рамка за ядрена и радиационна безопасност. Мисията установи, че цялостното представяне на регулаторната система на България може да бъде подобрено с приемането на национална политика и стратегия за безопасност в съответствие със стандартите за безопасност на МААЕ.
IRRS мисията потвърждава ангажимента на АЯР за непрекъснато подобряване на ядрената и радиационната безопасност.
Екипът на IRRS мисията отбеляза, че АЯР има култура на непрекъснато усъвършенстване и е опитен (зрял) и компетентен регулатор, който изпълнява законовите си задължения без допускане на външно влияние. Идентифицирани бяха и седем области на добро представяне, сред които:
Комуникационната политика на АЯР, чрез която активно се привличат ключови заинтересовани страни посредством уебсайт, социални медии и редовни пресконференции, на които се предоставя актуална информация за ядрената и радиационна безопасност в България.
Всекидневните комуникации между инспекторите и представителите на ръководството на АЯР гарантират, че регулаторът по всяко време е информиран относно състоянието на безопасността на ядрените инсталации, което позволява навременни реакции при необходимост.
АЯР поддържа изчерпателен регистър и база данни на източниците на йонизиращо лъчение (ИЙЛ) с данни, въведени от лицензиантите, което позволява на регулаторът систематично да проверява състоянието на ИЙЛ в съоръженията и да проследява вноса и износа на тези източници в реално време.
Наредбата, регулираща осигуряване на защита по време на медицинско облъчване, очертава разпоредбите, обосноваващи медицинското облъчване, включващо както лекаря, даващ предписанието, така и практикуващия радиолог, особено в случаи на фетуси, деца и асимптоматични лица.
Препоръките и предложенията към правителството бяха отправени препоръки включват:
- Приемане на национална политика и стратегия за безопасност, съдържаща всички елементи в съответствие със стандартите за безопасност на МААЕ.
- Адекватно увеличаване на бюджета на АЯР с цел да бъдат обезпечени регулаторните дейности, свързани с планираното разширяване на ядрената програма на България.
- Гарантиране наличието на цялостна дългосрочна стратегия за развитие на човешките ресурси за АЯР и МЗ, в която да е предвидено адекватно възнаграждение на персонала на регулаторния орган, сравнимо с възнагражденията на други национални организации в ядрената област.
- Финализиране на прегледа на Стратегията за управление на отработеното ядрено гориво и радиоактивните отпадъци
Правителството трябва да преразгледа и преработи Наредбата за аварийно планиране и аварийна готовност в съответствие с изискванията за безопасност на МААЕ.
Към АЯР и МЗ също бяха отправени препоръки и предложения. Според тях Агенцията трябва да продължи усилията за укрепване своя професионален капацитет чрез планирано попълване на свободните позиции и актуализиране на стратегията си за изграждане на професионален капацитет.
Според заключителния доклад от мисията е важно АЯР да запази отговорността си за безопасност при възлагане на външни процеси и да прилага систематични механизми за преглед и актуализация на нормативните документи и ръководства.
Международните експерти препоръчват АЯР да засили механизмите за управление и контрол чрез редовни прегледи, независими оценки на културата на безопасност и актуализация на политиката за принудителните мерки.
В областта на аварийното планиране и готовност се препоръчва АЯР да разработи по-ефективен процес за планиране и реагиране, както и да подобри оценката за обучителните си програми и учения.
Министерството на здравеопазването следва да осигури достатъчно човешки ресурси за нарастващите изисквания в областта на радиационната защита и да обмисли разработването на регулиращи ръководства за пациенти, подложени на терапевтични радиологични процедури.