Ниските им нива карали хората да търсят алтернативни спестявания
Лихвите по депозитите падат - от 3 на 1,5% и по-ниски за една година. Депозитите обаче растат - с 5% до общо 41 млрд. лв. Това заяви шефът на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян, който представи изследване на банката.
Тенденцията за понижаване на лихвите ще спре едва когато ЕЦБ и ФЕД решат, че ги е страх от инфлацията и вдигнат основния лихвен процент, прогнозира банкерът.
Ниските лихви стимулирали търсенето на алтернативни спестявания - във взаимни, инвестиционни и пенсионни фондове, както и в различни застрахователни продукти. 1% от клиентите на банката, или 100 000 души, които държат 2% от портфейла ѝ, вече инвестират в такива продукти, каза Хампарцумян. Броят им е двойно по-голям в сравнение с 2014 г.
Според шефката на отдел “Банкиране на дребно” Цветанка Манчева 74% от клиентите на “УниКредит”, които са избрали алтернативни продукти вместо депозити, са над 45-годишни. В същото време само 3% от групата между 18 и 30 г. търсели други инвестиции. 72% от хората, които са вложили спестени пари в доброволен пенсионен фонд, били на възраст до 45 години. Повечето от тях били семейни хора, които имали ипотечен заем от банката. Според Манчева средно претеглената годишна доходност от доброволните пенсионни фондове е 6,02% - в пъти по-висока от лихвите по депозити.
По-младите и хората на средна възраст все повече предпочитали да влагат в спестовни застраховки “Живот”, при които имало ръст от 24% за година. Още по-голямо увеличение имало и при традиционните застраховки за пенсия или рента - 32%, а при застраховките за образование на дете - 8,27%. Най-голям бум - със 125%, имало при застраховките, свързани с инвестиционен фонд.
Според Крум Алексиев - шеф на отдел “Маркетинг и клиентски сегменти” в УниКредит Булбанк, при решенията за спестяване влияние оказвало и това, че доходът от взаимни фондове не се облага с данък.
Инвестицията в доброволни пенсионни фондове и в животозастраховане пък се приспада от дохода преди облагане.