Майчинските през 2015 г. ще са по-ниска сума, отколкото е минималната работна заплата, стана ясно днес, след като правителството одобри трите бюджетни закона.
Помощта за дете ще е 340 лв., решиха министрите със закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. В същото време минималната заплата през 2015 г. ще бъде увеличена с 40 лв. и ще стане 380 лв., съобщи след заседанието министърът на финансите Владислав Горанов. Това ще стане на две стъпки.

През 2016 г. се предвижда да е вече 420 лв., а през 2017 г. да стане 460 лв. Постепенно ще се върви към приближаване на минималната заплата към средната, обясни Горанов.

"Минималната работна заплата от 1 януари ще бъде 360 лв., а от 1 юли - 380 лв. Въпреки плачевното състояние на бюджета и кривите сметки на правителството на Орешарски. Благодаря на синдикатите за твърдата позиция, както и на обществената подкрепа. Благодаря на премиера, както и на колегите в МС, които приеха аргументите.

Повишаването на минималните доходи е в интерес на икономиката.
Минималната заплата ще продължи да расте ускорено и през следващите години", написа във фейсбук пък вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин след заседанието на правителството.

Правителството промени и начина за изчисление на т.нар. високоплатено майчинство през първата година от раждането. Обезщетението вече ще се пресмята върху осигурителния доход на майката за 24 месеца преди раждането, а не за 18. Според експерти от НОИ това  ще доведе до намаление на средния размер на майчинските с десетина лева месечно.

Въпросът дали пенсионната възраст да бъде увеличена с 4, или с 2 месеца ще бъде решен между първо и второ четене на бюджета в парламента. Засега бе прието предложението на Горанов за 4 месеца.

Почти всички министерства са съгласували с отрицателни становища проектобюджета за догодина, стана ясно от стенограмата на правителственото заседание.
Земеделският министър Десислава Танева поиска минималният осигурителен праг за земеделските производители да остане 240 лв., а не да се увеличава на 420 лв. Догодина 40 000 души, които досега не са били регистрирани като земеделски производители, ще се регистрират и това ще компенсира отказа от ръст на осигуровките, мотивира се Танева.
Срещу орязването на парите със 77 млн. лв. се е изказал и министърът на отбраната Николай Ненчев.

Според него ще се наложи съкращаване на армията, а това противоречало на ангажиментите ни към НАТО и на коалиционното споразумение. "Ще се опитам да убедя депутатите от всички парламентарни групи, че ни трябват повече пари", обясни след заседанието Ненчев.

Президентът Росен Плевнелиев пък обяви, че ще говори с премиера Борисов заради орязания отбранителен бюджет.

Недоволен от намалените пари останал и министърът на вътрешните работи Веселин Вучков. Той дори заплашил, че няма да има пари за изхранване на бежанците.

На няколко пъти премиерът Бойко Борисов призовава министрите си да му дават
предложения от кои бюджети да им бъдат прехвърлени средства.

Обяснява им и че причината за орязаните разходи е управлението на Пламен Орешарски.

"Нали си спомняте Цикламата как се снимаше на Шумен - Белокопитово? Оказа се, че за там 40 милиона имаме да плащаме за снимките им, за да се довърши", обяснява Борисов на заседанието. Цикламата е бившият регионален министър Десислава Терзиева, която Борисов като опозиционер наричаше "цикламеното костюмче". Повод за забележката му е оплакване от новия регионален министър Лиляна Павлова, че има да плаща 40 млн. лв. за строежа на този участък от магистрала "Хемус", а трябват и още 60 млн. лв., за да продължи строителството.

Здравният министър Петър Москов обяви, че с новия бюджет ще вдигне с 20% заплатите в бърза помощ.