Рекордният бюджетен дефицит на Гърция кара мнозина да предричат, че местните банки ще последват тези от Исландия, пише в. “Файненшъл таймс” в материал, озаглавен "Гърция вижда искрици надежда".
За много инвеститори това черногледство е оправдано - акциите на гръцките банки са паднали с 25 на сто за 4 седмици Понижението продължи и тази седмица заради страховете, че реформаторските мерки, обявени от социалистическото правителство, няма да са достатъчни, за да възстановят доверието в икономиката.
В понеделник рейтинговата агенция “Стандарт енд Пуърс” обяви, че гръцките банки са изправени пред най-големите рискове в Западна Европа. Според анализаторите необслужваните кредити може да достигнат 9-10% през втората половина на 2010 г. Лошите кредити се отразяват на експанзията на гръцките банки в Югоизточна Европа, се казва в статията. Смята се, че най-засегната е България, следвана от Румъния и Сърбия.
Гръцките банки са спрели трансферите за дъщерните си дружества в Югозападна Европа, като са ги оставили да финансират кредитирането от депозити. Техните клиенти са насърчавани да вземат заеми в местна валута, а не в евро, за да се намали рискът от валутния курс.
Според анализатори положението не е толкова отчайващо. Те очакват ръст на корпоративното кредитиране от 2% през 2010 г. “Какво ще се случи в банковия сектор, зависи от мерките на правителството, казва местен банкер. Следващите 60 дни ще са критични.”
Гърция е продала държавни облигации за 2 млрд. евро на 5 банки, съобщи вчера Ройтерс, цитирайки Националната банка на Гърция, която също е участвала в процедурата. Книжата са с падеж февруари 2015 г. Купонът е равен на шестмесечния EURIBOR с добавка от 250 базисни пункта.
Участвали са 4 гръцки и една чуждестранна банка. Всички гръцки са с бизнес в България - Националната банка на Гърция (собственик на ОББ), EFG Eurobank (собственик на Пощенска банка), Пиреос банк и Алфа банк. Чуждестранният участник е италианската "Интеза Санпаоло".
"На този етап подобна стъпка може да е нож с две остриета. От една страна, това показва, че държавата винаги може да намери източник на финансиране. От друга обаче, инвеститорите може да го интерпретират като невъзможност да се намери ресурс от друго място", коментира пред "Блумбърг" Лука Казулани от UniCredit Markets & Investment Banking.
"Това е техният начин да избегнат излизане на дълговите пазари точно сега, когато са в светлината на прожекторите", каза за Ройтерс Чарлз Дийбъл, анализатор на "Номура".
Миналата седмица рейтинговата агенция "Фич" намали държавния рейтинг на Гърция до BBB+ заради влошеното състояние на държавните й финанси. Според агенцията до две години държавният дълг на южната ни съседка ще скочи до 125% от БВП, което вероятно ще я превърне в най-задлъжнялата страна в Европейския съюз. Правителството очаква бюджетният дефицит да достигне рекордните 12,7% от БВП тази година.(24часа)
Атанасиос Куцопулос, шеф на “Пиреос”: Резултатите ни са много добри
Резултатите на "Пиреос Банк България" за първите 9 месеца на годината са по-добри от предварително заложените в бюджета. Очаквам в края на годината са да имаме поне същата печалба както и миналата, възможно е резултатът да е и по-висок. Достатъчно рано взехме зрели решения, които ни помогнаха да запазим качеството на кредитния портфейл на много високо ниво. В това отношение сме една от най-добре представящите се банки в България.
Балансът на групата е стабилен, ликвидността е близо до исторически високи нива, оперативните разходи се запазват непроменени.
Асен Ягодин, шеф на Пощенска: По-ниският рейтинг няма общо със състоянието
Пониженият рейтинг на гръцкия ни собственик "Юробанк И Еф Джи", а след това и на Пощенска банка е напълно механична корекция. Тя е в пряка зависимост от намаляването на рейтинга на гръцката държава поради влошеното състояние на публичните финанси. Понижаването на оценките няма нищо общо със състоянието както на българската, така и на гръцката банка. "Юробанк И Еф Джи" - Гърция, има над 7 млрд. евро ликвидност. От началото на годината бяха привлечени 1,7 млрд. евро нови депозити в цялата група.
Стилян Вътев, шеф на ОББ: И ОББ, и собственикът й са печеливши
Националната банка на Гърция е една от най-ликвидните, печеливши и капитализирани банки в Европа. Същото може да се каже за ОББ на българския банков пазар. Причината за понижения ни рейтинг е пониженият рейтинг на икономиката на Гърция и съответно на нашия собственик Националната банка на Гърция (НБГ).
В този смисъл това не е свързано и не отразява конкретни неблагоприятни тенденции в поведението и перспективите на Групата на НБГ, към която принадлежи ОББ.
Нямаме притеснения, че банката майка ще продължи да ни подкрепя и да ни оказва съдействие за активното и доминиращо развитие на ОББ в България.
“Файненшъл таймс” с картата на кризата като прогноза на времето
В електронното издание на "Файненшъл таймс" е публикувана карта на Европа, на която икономическите прогнози за държавите са изобразени с метеорологически символи. Тя е на база данни на изданието за икономиките от декември.
Препечатваме картата заради информационната й стойност и интересния подход към прогнозирането на кризата.