Шест български плажа не отговарят на европейските изисквания за чистотата на водата за къпане.
Това съобщи Европейската комисия, която всяка година предупреждава курортистите за опасните зони в началото на активния сезон.
От тазгодишния доклад става ясно, че водата е мръсна на офицерския и южния плаж във Варна, южния плаж в Черноморец, на къмпинг "Златна рибка", в Арапя и на плаж НДК в Равда.
Брюксел се позовава за заключенията си на тестове, направени от районните екоинспекции у нас по 14 показателя като наличие на коки, фекални замърсявания, стрептококи, салмонела, тежки метали, остатъци от петрол, отровни киселини като фенол, оцветители, нитрати и фосфати и др.
Макар и мръсни, тези 6 български плажа няма да
бъдат затворени през настоящия туристически сезон, тъй като наситеността с вредни съставки не застрашава живота на летовниците.
"Икономическите условия ще са водещи при избора на място за ваканция тази година, но чистотата на водата е не по-малко важно условие", заяви еврокомисарят за екологията Ставрос Димас вчера.
С влизането си в ЕС България се задължи да контролира зоните, в които къпането и плуването е
разрешено, и да представя резултатите на ЕС, който ги разпространява в 27-те страни членки. Общо над 21 000 водни басейна и плажа се контролират ежегодно в съюза.
Други 70 български плажа отговарят на най-високите стандарти на съюза, които ще станат задължителни едва през 2015 г.
13 плажа съответстват само на минималните изисквания за чистота. Те са Златни пясъци ПСОВ, Варна Централен, Сарафово, Бургас Централен, Елените, Лозенец, Св. Влас, къмпинг "Оазис", къмпинг "Ахелой", къмпинг "Градина", Дюни "Юг", Черноморец Централен, язовир "Кърджали", плаж 1 и язовир "Студен кладенец".
Според заключенията качеството на водата се влошава силно в зоните, които още нямат пречиствателни станции, около големите пристанища и петролната рафинерия.
За година идеално чистите плажове у нас са се увеличили с 2, а получистите - с 3. България е успяла да отстрани проблемите с южния плаж на Варна, който миналото лято трябваше да бъде затворен заради наличие на остатъци от фекални води.
В същото време се отбелязва влошаване на качеството на водите в язовирите, в които е разрешено къпането. "Студен кладенец" и първият плаж на "Кърджали" са изпаднали от първа категория във втора. Зоните за къпане по Дунав не се наблюдават от санитарните власти.
Докладът посочва и подобрената ситуация с пречиствателните станции по морето, 32 от които вече работят, а 25 други ще бъдат завършени до 2014 г. Тогава изтича и преходният период, който България има, за да приведе плажните си зони в съответствие с най-високите евростандарти за качеството на водата.
Като цяло Брюксел преценява, че Черно море е с най-мръсната солена вода в Европа. Едва половината курорти в него съответстват на препоръчителните изисквания, 95% на задължителните.
Като цяло румънските плажове по Черноморието предлагат по-лоши условия за курортистите от българските, се казва в доклада. Брюксел не наблюдава условията в Турция и Хърватия, които не са членки на съюза.
ЙОВКА ДИМИТРОВА, Брюксел
Кметове ще оспорват доклада от Брюксел
Кметове от Бургаско се заканиха да оспорят доклада от Брюксел за мръсните плажове на тяхна територия.
"Не го приемам, щом никой не ме е информирал официално въз основа на какви проверки и констатации е това заключение", заяви кметът на Царево Петко Арнаудов. По отношение на водата нямало как плажовете в района да са мръсни, защото отникъде не изтичали промишлени води. За всеки случай вчера той разпореди проверка да не би да е имало теч от пречиствателната станция, но отговорът бе отрицателен. "Омръзна ни постоянно да ни топят от Брюксел, това рефлектира върху туризма", коментира Арнаудов.
Кой каквото ще да говори, моето море е най-чисто, заяви пък кметът на Созопол Панайот Рейзи. Затова той
не се притеснява от отлив на туристи, тъй като сами се убеждавали в правотата му. От вестника той научи вчера, че е имало доклад от Брюксел с негативни констатации за плажа на къмпинг "Златна рибка" и Черноморец.
"Най-вероятно ще възразим, като го видя официално", заяви Рейзи. В подкрепа на твърдението му, че созополските плажове са чисти, се изказали наскоро и членовете на неправителствена научно-изследователска експедиция.
"За състоянието на плажовете е виновна държавата. Трябваше те да бъдат дадени за стопанисване от общините, а не на концесионери, които освен от МРРБ не могат да бъдат контролирани. На практика общините нямат никакъв излаз на море", бе коментарът на несебърския кмет Николай Димитров.
"В доклада от Брюксел са използвани стари данни за
тези плажове, които сме подавали въз основа на наши проверки през м. г. За тази година още не сме правили", заяви шефката на РИОКОЗ - Бургас, Светла Станчева.
Според нея обаче и миналогодишните данни не били тревожни, тъй като ставало въпрос за препоръчителни констатации за тези плажове, а не за драстични отклонения от нормите.
Най-сериозният проблем по крайбрежието във Варна е със замърсяването на Южния плаж. След като преди две години областният управител дори затвори за две седмици плажа заради замърсяване на водата с фекални бактерии 8 пъти над нормата, последните проби отново излязоха мръсни.
Южният плаж за пореден път не отговаря на нормите за фекални и общи колиформи. Замърсяване на водата има и на плажа пред минералния басейн в курорта Св. Константин и Елена. "Двата плажа отговарят на задължителните норми, но не и на препоръчителните, което е лошо. Водата се стопли и средата е благоприятна за микробите. За съжаление, както прогнозирахме преди месец, когато излязоха първите добри проби от Южния плаж за последните две години, след повишаването на температурата на морската вода те отново се оказаха мръсни", обясни д-р Виолета Божилова от РИОКОЗ - Варна.
"Разчитаме на бързата реакция на община Варна за изграждане на пречиствателна станция или дълбоководно заустване. Ние няма какво друго да направим. Институциите могат да бъдат бенефициенти по европрограмите. Ние сме само концесионери. За пореден път ще поставим сериозно въпроса пред кмета. Явно, докато не се стигне отново до затваряне на плажа, никой няма да реши проблема.
Сега сме в началото на сезона и вече имаме мръсни проби, представете си какво ще стане през август", коментира търговският пълномощник на концесионера на варненския плаж "Лазурен бряг 91" Андрей Василев.
Според концесионера и експертите решението на проблема със замърсяването на варненските плажове е в нова канална помпена станция, която да поеме част от мръсните води на централните квартали.
Идеята е тя да се намира в района на Морското училище. Кметът на Варна Кирил Йорданов също е категоричен, че изграждането на тласкател “Акациите” е
единственото спасение от фекалиите. Засега изграждането му се бави, тъй като регионалното министерство трета година не издавало разрешително за строеж.
Големият проблем са 20-ина квадрата държавна земя, които трябва да бъдат деактувани като общински, за да стартира изграждането на тласкателя, който ще позволи отвеждането на отпадните води към градската пречиствателна станция на Варна.
В процес на оценка е проектът, с който община Варна кандидатства по ОП “Околна среда” за 50 млн. лв. С парите ще бъде направена цялостна реконструкция на пречиствателна станция “Варна”.
ДИМЧО РАЙКОВ, ДАРИНКА ИЛИЕВА
Около нас
Гръцкото море - кристално чисто
Близо 98% от гръцките плажове предлагат кристално чиста вода. От 2088 наблюдавани зони за къпане 2039 получават най-високата оценка на ЕС, а 49 отговарят на минималните изисквания.
Единствените места, които Брюксел не препоръчва за плуване, са два малки частни плажа на о. Крит - хотел "Крета Марис" и вила "Актис".
На Цикладите, островите Хиос, Самос, Лесбос, Керкира, Кафалина качеството е безкомпромисно. Условията са отлични още в Тесалия, Халкидики, в околностите на Пирея, Солун, в префектурите Ксанти и Еврос в Северна Гърция.
На Пелопонес някои плажове в Агио Теодори, Коринт и Агролида са с добра оценка, както и няколко залива на полуостров Атика, главно в Луца, Весталка, Елефсина, Хретида и Агиос Космос, но други плажове в тези курорти са идеално чисти, посочва Еврокомисията.
В Кипър, също предпочитано място за отмора, качеството на морската вода е идеално. От 120 плажа само 2 се отклоняват от перфекционизма, но са достатъчно чисти. Ситуацията в Италия е по-разнообразна. Венеция и Верона например са по-подходящи за разходки, отколкото за къпане, за разлика от Неапол и Салерно, където всички плажове са с прекрасно качество. Плуването е безопасно за здравето на островите Сицилия и Сардиния и по крайбрежието на провинции Пулия, Емилия Романа, Лигурия, Тренто, Болцано, Тоскана и Лацио. Брюксел съветва туристите да се информират, преди да тръгват за Ботуша, тъй като в Италия има 500 замърсени плажа . В Испания те са едва 10, но Канарските острови и крайбрежието на Андалусия, Каталуния и Валенсия предлагат отлични условия. По-съмнително е качеството на водата по северното крайбрежие на страната, но и там тя е задоволителна.
Един от най-чистите брегове в Европа е френският излаз на Атлантическия океан, където 99,2% от местата за къпане са кристално чисти. Водата се размътва около бреговете на Великобритания и Ирландия. Френската Ривиера също държи на реномето си с изключение на няколко плажа в Лангедук Русилон.
Като цяло Атлантикът е по-чист от Средиземно море, където 81,7% от плажовете са от най-високо качество. Изненадващо Северно море е малко по-замърсено от Средиземно.
При езерата и реките 9 от 10 места за къпане отговарят на минималните изисквания, а 5% са забранени. Балатонското езеро в Унгария е сред сладководните басейни с най-висока оценка от ЕС.