Все повече хора се отказват от замърсяващите природата найлонови торбички. Това показва сравнение на данните от две изследвания на “Екзакта”, направени в началото и края на 2016 г. по поръчка на екоминистерството.

През март 36,4% от анкетираните казват, че се въздържат от употребата на найлонови торбички. В края на ноември делът им се увеличава на 44,9 на сто.

С 4 процента е нараснал и броят на хората, които събират отпадъците си разделно. Поне така твърдят 43% от запитаните. С 3,2 на сто повече пък са тези, които при изхвърляне на пластмасова бутилка първо я смачкват, за да заема по-малко място. Това правели вече 41,9% от анкетираните.

От екоминистерството твърдят и че все повече българи полагат грижи във всекидневието си за чистотата на въздуха. През март само 25,3% от запитаните са отговорили, че използват сухи дърва за огрев вместо мокри. През ноември този дял вече се увеличава на 28,9 на сто. Екоекспертите припомнят, че изсъхналата дървесина отделя по-малко прахови частици в атмосферата, отколкото наскоро отсечената.

Макар и бавно (с 1,8%), нараствал и броят на българите, които използват целенасочено градския транспорт вместо личните си коли.

Мнозинството от анкетираните осъзнавали, че основна причина за замърсените територии у нас е липсата на екологични традиции и култура. На това мнение са 60,6 на сто от запитаните.

Според екоминистерството се увеличават хората, които се интересуват от провежданите политики от ведомството. През март едва 6,5% знаели, че МОСВ инвестира в строителство на пречиствателни станции, а в края на годината този дял вече е 35,9 на сто.