90% от германските фирми у нас смятат за правилно решението си да инвестират в България и биха го направили отново. Това показват резултатите от традиционната анкета сред 102 предприятия, членове на Българо-германската индустриално-търговска камара (БГИТК). През 2016 г. е отбелязан рекорд в стоокооборота между България и Германия - 6,6 млрд. евро. Износът на страната ни е с по-висок ръст - 12%, докато вносът е с 1,1 на сто.

България остава атрактивна дестинация за инвестиции, въпреки многото проблеми, които не се решават от години, каза Кармен Щрук, зам.-управител на БГИТК. Това са неефективната публична администрация, правната несигурност, борбата с корупцията и престъпността, непрозрачност при обществените поръчки, липсата на политическа и социална стабилност. По отношение на данъчната тежест и цената на работната ръка обаче България е сред лидерите в Централна и Източна Европа. Страната ни е на дъното в класацията за качеството на професионалното и академичното образование.

Мненията "за" и "против" въвеждането на еврото от България разделят германския бизнес у нас. 42% го искат, а 38 на сто са на противоположната позиция. Сред препоръките на камарата за подобряване на икономическата среда в България са въвеждане на електронно работно досие, отваряне на трудовия пазар за мигранти и предимства за инвеститорите в провинцията.

Германия е най-важният чуждестранен пазар за българската продукция - експортът е за 3,18 млрд. евро, показва статистиката. От май миналата година към Германо-българската камара действа и постоянен арбитражен съд за решаване на спорове между търговци.