Гърция е събрала три милиарда евро от пускането на нови петгодишни облигации при лихва 4,625 процента, като офертите са били за над 6,5 млрд. евро, информират вестниците днес. Някои от изданията определят този ход на кабинета като успешен, а други като връщане назад към 2014 г., когато страната направи такъв опит, завръщайки се на капиталовите пазари, цитира БТА.

В. "Нафтемборики" цитира финансовия министър, който обявява, че правителството смята да предприеме и други такива опити по отношение на пазарите.

В интервю за изданието представителката на МВФ в Атина Делия Велкулеску отбелязва, че пробното излизане на Гъция на пазарите трябва да върви в крак с целите на спасителната програма, като преупреждава, че всякакво допълнително външно финансиране на страната може да увеличи дълга, а това според нея не бива да се случва.

Във връзка с това Велкулеску приканва Гърция да нормализира плащанията по дълга за времето след края на нейната спасителна програма, която изтича през август догодина.

В. "Та неа" пише, че Берлин е приветствал излизането на Гърция на пазарите, но германската страна припомнила, че правителството в Атина следва да продължи да се придържа към реализацията на договорените с кредиторите реформи.

Волфганг Шойбле /финансовият министър на Германия/ също е приветствал излизането на Гърция на пазарите.

В съобщение на германското финансово министерство се отбелязва, че завръщането на Гърция на капиталовите пазари е било и цел на текушщата консолидационна програма.

В заглавие в." Катимерини" коментира, че Гърция се е завърнала на пазарите след три загубени години.

В. "Прото тема" смята, че "дитирамбите" в крайна сметка не са постигнали целите, които правителството е очаквало, и че готвеното от него тържествено отбелязване на този успех засега се отлагал за неопределено време. Според изданието това е станало, защото лихвеният процент, който кабинетът е осигурил за емитираните нови петгодишни облигации в действителност е бил много по-голям от този, постигнат при предишното излизане на Гърция на пазарите през пролетта на 2014 г.

Специалисти, анализатори и представители на опозицията смятат, че след този акт Гърция ще може да получи заеми, които ще са много по-скъпи, отколкото през 2014 г.