Двадесет предприемачи, които участват в новоучреденото сдружение "Бизнесът за Пловдив", ще следят под лупа чистотата на въздуха. Те ще закупят мобилни станции за измерване на качеството на атмосферата и ще организират обществен дебат по темата.

"Разговаряхме вече с кмета Иван Тотев, който ни цитира данни, че в града има 40 дни в годината с най-голяма замърсеност. Наше изследване показа обаче, че са 111", заяви изпълнителният директор на сдружението Ангел Стоев. Той и колегите му ще настояват местната власт да изработи политики за опазване на чистотата на въздуха и да ги прилага последователно в следващите години. Това е и една от първите ининициативи на "Бизнесът за Пловдив". Във фокуса на предприемачите ще е и усвояването на обществените пари.

"Започнахме мониторинг на поръчка за 18 милиона лева без ДДС за облагородяването на район "Централен". Впоследствие обаче тя бе оттеглена заради пропуски в техническата документация. След като започне реализирането й, ще подновим наблюдението как и за какво се харчат средствата", уточни Ангел Стоев. Сдружението ще прави мониторинг и на изразходването на близо 38 млн. евро, които Пловдив ще получи като европейска столица на културата през 2019-а.

"Бизнесът за Пловдив" е спечелил търг за ползване под наем на възрожденска къща в Стария град, която възнамерява да възстанови и отвори за посещения.

"В сдружението членуват предприемачи, обединени от общата цел да подобрят жизнената и бизнес средата в Пловдив. Общият оборот на фирмите ни за м.г. е 1, 400 млрд. лева. Платили сме около 60 млн. лева данъци, даваме работа на 8113 души", посочи председателят на управителния съвет инж. Любозар Фратев. Бизнесмените заявиха, че една от идеите на сдружението им е да бъдат коректив на местната власт и да я подпомагат при вземането на управленски решения.

Участници в сдружението дадоха пресконференция, за да оповестят първите му инициативи
Участници в сдружението дадоха пресконференция, за да оповестят първите му инициативи