Рекорден интерес
към книжата -
десетки банки и
пенсионни фондове
са сред купувачите
Рекорден интерес предизвикаха облигациите, които пусна чешката “Енерго-Про”. Компанията предложи емисия за 370 млн. евро, а подадените заявки са за 850 млн. евро, съобщиха от дружеството.
Емисията е гарантирани еврооблигации с падеж 7 декември 2022 г., 4% фиксиран купон и с емисионна доходност от 4%. Облигациите са платими през декември 2020 г. и на всяка дата на плащане на купон след това.
S & P и Fitch определиха рейтинга на облигациите съответно на BB- и BB в съответствие с корпоративния рейтинг на емитента.
Те са били подадени от десетки банки, пенсионни фондове и други институционални инвеститори. Това показвало високата оценка и голямото доверие, с което чешката компания се ползвала в бизнес средите. Еврооблигациите
ще се търгуват
на Ирландската
фондова борса,
което ще им
осигури добра
ликвидност
Показателите на емисията се определят като изключително добри от финансистите - тя е 5-годишна, а лихвата е 4% на година. За сравнение БЕХ пусна облигации за 550 млн. евро, които носят годишна доходност от 5,125% на купувачите.
Изпълнителният директор на “Енерго-Про Варна” Момчил Андреев заяви, че парите от новата емисия ще се използват
за погасяване на
текуща кредитна
задлъжнялост
на групата и за общи корпоративни цели. (Виж интервюто вляво.)
Предлагането на облигациите обаче съвпадна с преговорите за придобиването на бизнеса на ЧЕЗ в България, като един от кандидатите е “Енерго-Про”. От чешката компания обявиха, че ще емитират бонове в периода, в който течеше подобряване на подадените оферти.
Малко след това “Енерго-Про Варна” обяви през Българската фондова борса, че ще е съгарант по новата емисия. Дружеството съобщи, че ще изплати предсрочно облигациите за 130 млн. евро, които бяха пуснати у нас. Това досега е най-голямата частна емисия, предлагана в България.
От “Енерго-Про” обявиха още, че плащането ще стане до 14 декември. Цената на една облигация е 101 845,21 евро.
Момчил Андреев, главен изпълнителен
директор на “Енерго-Про Варна”:
Предплащаме
до дни емисията
от 130 млн. евро
Продължаваме да проявяваме интерес
към активите на ЧЕЗ в България
МАРИЯНА БОЙКОВА
- Г-н Андреев, през ноември 2016 г. “Енерго-Про Варна” емитира облигации за 130 млн. евро, най-голямата частна емисия в България. В четвъртък обявихте, че тя ще бъде изплатена предсрочно, какво постигнахте с нея?
- Част от средствата инвестирахме в мрежата в Североизточна България. През последните години постоянно увеличаваме инвестициите. В близките дни ще предплатим тази емисия съгласно договора ни с инвеститорите, защото междувременно “Енерго-Про” - Чехия, емитира значително по-голяма евро-облигация.
- Какво се случва сега, след като предсрочно я погасихте?
- Инвеститорите в емисията на “Енерго-Про Варна” получиха добра доходност за периода и сътрудничеството ни с тях продължава, доколкото повечето са заявили желание за участие и в новата еврооблигационна емисия.
- “Енерго-Про” в Прага пусна емисия за 350 млн. евро, като съгарант е българското дружество. Какви са резултатите?
- Мениджъри на емисията бяха Citi (B&D) и J.P. Morgan. Заявихме, че търсим от пазара 370 млн. евро, а интересът надхвърли 800 млн. евро.
Лихвата е 4% годишно,
а емисията е
петгодишна
Доволни сме не само от финансовите условия, но и от качеството на инвеститорите. Емисията е пласирана сред широк спектър от институционални инвеститори в цяла Европа. Нетните постъпления ще бъдат използвани за погасяване на текуща кредитна задлъжнялост на групата и за общи корпоративни цели.
Резултатите от емисията са показателни за това как инвестиционната общност оценява качеството на активите, мениджмънта, финансовата стабилност и потенциала на групата “Енерго-Про”.
- Тези 350 млн. евро, които набира фирмата майка, за сделката за покупката на активите на ЧЕЗ в България ли са?
- Не. Те са за диверсифициране на финансирането, увеличаване на финансовата гъвкавост чрез прехвърляне на дълга на ниво холдинг, освобождаване на допълнителни парични потоци чрез оптимизиране на погасителните планове и др.
- В чешки медии се появи информация, че най-високата оферта за активите на ЧЕЗ в България е на “Фючърс енерджи”. Преди това се появи информация, че вие сте подобрили офертата си. Докъде стигнаха преговорите?
- Продължаваме да проявяваме интерес към активите на ЧЕЗ. Въздържаме се от коментар за текущи, неприключили сделки.
- Как оценявате 2017 г. за компанията?
- Като изключим тежките атмосферни условия в началото на годината, когато снежните бури предизвикаха бедствено положение в цялата страна, и резките колебания в цената на тока на свободния пазар, бизнесът ни се развива според прогнозите.
Наблюдаваме засилване на инвестиционната активност в Североизточна България, по-голям брой нови присъединявания, оживление в строителството и на трудовия пазар.
- Какво постигнахте в бизнеса с електроразпределението в Североизточна България и какво в търговията с ток на свободния пазар?
- Ще намалим устойчиво загубите с още над 1%. Отчитаме
повишена
разкриваемост на
кражбите на ток
Жалбите от клиенти продължават да намаляват. Ще вложим тази година повече средства в инвестиции и в ремонти. На свободния пазар се наложихме като търговеца с най-голям брой клиенти и завършихме изграждането на национална търговска мрежа. Управляваме една от най-големите балансиращи групи в страната.
- След като цената на тока за крадците се вдигна от 1 юли, намаля ли тъй нареченото нерегламентирано ползване на еленергия?
- Всъщност досега крадците плащаха два пъти по-малко от добросъвестните клиенти, а сега плащат колкото тях. Санкциите трябва да са значително по-високи, за да имат възпиращ ефект.
- Групата “Енерго-Про” изгражда ВЕЦ в Турция, придобива енерго в Грузия, кандидат е за активите на ЧЕЗ в България. На какво се дължи този инвестиционен устрем?
- Дължи се на успешни инвестиционни решения в минали периоди. Хидроцентралите и електроразпределителните дружества на “Енерго-Про”
генерират нарастващи
парични потоци,
които позволяват придобиване на нови активи и обслужване на заемите за придобиването им. Групата инвестира в бизнеси, които познава добре и които са като правило нискорискови - хидроенергетика и електроразпределение при умерена географска диверсификация. Лихвите са на исторически ниски нива, а във финансовия сектор има свръхликвидност - това също благоприятства инвестиционната активност.