Германо-българската идустриално-търговска камара връчи в четвъртък вечерта наградата за германска икономика в България за 2017 година на фирми, допринесли за развитието на двустранните икономически отношения.

Призовете бяха в четири катерогии. В категория "Иновации" първа награда взе "Елпром Троян" с изпълнителен директор Младен Мондешки - завод за  производство на електромотори с възможност за асемблиране на дивайс и интерфейс, както и допълване с хардуерни и софтуерни решения. "За нас е изключителна чест да получим наградата. Това е огромно признание за нашия труд. Днес ние създаваме бъдещето - това, което е индустриална революция 4.0", каза Росица Петкова при получаването на отличието.

Второто място в тази категория взе "Нухелт", а третото - "Лидъл България".

В категория "Голямо предприятие" първо място спечели "ВИТТЕ аутомотив България". Немската компания е лидер в производството на затварящи и заключващи механизми и системи за достъп в автомобилната индустрия. "Изключително сме радостни и горди от наградата, тя е отражение на близо 10 години усилие и труд, за да докажем, че една германска инвестиция може да се случи много успешно в България", каза управителят на компанията Христо Христов. Второто място беше за ТЕД - БЕД, а третото - за "Фесто производство".

AMK Antriebs und Steuerunгstechnik GmbH - един от водещите в света производители на електродвигатели, електрически задвижвания и управляваща техника, спечели първо място в категория "Малко и средно предприятие".

Статуетката в категория "Корпоративна и социална отговорност" получи "Лидъл България".

Журито бе съставено от представители на ГБИТК, Министерство на икономиката, Министерство на Външните работи, СУ „Св. Климент Охридски“, Industry Watch, Института за пазарна икономика, Института за икономическа политика, Консултативния съвет „Индустрия“ към ГБИТК и медиите.

Официални гости на събитието бяха г-н Тим Курт, президент на ГБИТК, Румен Радев, президент на България,  Херберт Салбер, посланик на Германия у нас и проф. Анастас Герджиков, ректор на СУ „Св. Климент Охридски“.

"Германия е била, е и ще бъде наш основен партньор и в икономически, и в политически план. Моето първо посещение като държавен глава беше именно в Берлин. България е фактор на Балканите, тя е политически, макроикономически и финансово стабилна държава, която прави всичко възможно, за да създава по-привлекателна бизнес среда - тя е такава и заради географското ни положение, и заради данъците, и квалифицираната работна ръка. Преките инвестиции в последните 20 години са 3 млрд. евро. Но не само парите и инвестициите са важни, важно е още нещо: присъствието на немския бизнес тук ни помага да изградим един по -успешен модел между икономика и държавна институция и модел на мислене, който се предава на хиляди млади българи", заяви президентът Румен Радев.

"За мен е голяма чест да съм тук, на честването на 25 години българо-германска търговска камара. Когато преди 5 месеца поех поста си като посланик в България, пред мен възникна въпросът какво е икономическото взаимоотношение между двете държави. Отговорът е, че нещата се случват добре. Търговските цифри са красиви, но съм облекчен, че в последната година България постигна голям търговски обмен с Германия. Това показва как ние, Федерална република Германия, разбираме икономическите отношения - да изграждаме солидни връзки, защото знаем, че ние се чувстваме добре, когато нашите съседи се чувстват добре. Ние приемаме България като съсед, въпреки че нямаме граници, но те в днешно време са само фиктивни. Образованието е много важно, тук то би било полезно, за да се преодолее липсата на квалифицирана работна ръка." Така приветства гостите посланикът на Германия Херберт Салбер.

Ректорът на Софийския университет Анастас Герджиков изрази удоволствието си от това, че унивеситетът е домакин на този форум.