Целта е за следващия отоплителен сезон да не се допуска на пазара гориво с лошо качество. Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов пред BG on Air.
„Вчера имаше чист въздух в София. Въздухът в София има тенденция към подобряване през последните 6 години, но все още не е достигнал качеството, което би трябвало да имаме. Има два параметъра, които се мерят от Националната система за качество на въздуха. Единият са средноденонощните превишения, от които все още сме далеч от нормите, борят на превишенията, които са допустими за една година. Другите са средногодишните, които показват устойчивостта на тенденцията“, заяви Димов, предаде "Фокус".
По думите му там можем да видим намаляване на замърсяването за този период от 6 години, който при различни климатични промени се показва, че е устойчива тенденция. „Неслучайно още при поемането на поста казах, че въздухът ще бъде във фокуса на МОСВ като най-сериозен проблем. Неслучайно аз поставих този проблем като водещ на председателството на България, което вчера се призна и от ЕК и се потвърди. Този дебат е първата стъпка към това да признаем, че има проблем. Гражданският натиск, който е ежедневен, също е стимулиращ в това отношение. Направихме 45 проверки на различни обекти, които могат да замърсяват въздуха с нерегламентирано гориво“, допълни той. Димов уточни, че наложените санкции само от системата на МОСВ са за 142 000 лв.
„Мисля, че бяха 17 нарушителите. Контролът е много засилен в момента. За битовото отопление има три неща. Едното е какво може да направи държавата. Целта ми е за следващия отоплителен сезон да не допускаме на пазара гориво, което не отговаря на определени качества – ниво на прах, ниво на съдържание на сяра. Тоест ще има някакво качествено ниво. Сега уточняваме как това ще бъде проследено за контрола. Второто ниво са мерките, които могат да направят общините. Третото ниво, което е изключително важно, е съзнанието на самия гражданин. Как влизате и проверявате какво гори вкъщи?“, попита Димов. Според него това е нещо, което няма как да направи нито общината, нито държавата.