Най-големият проблем остава реализацията на меда, произвеждан в България – заяви на откриването на 16-ото изложение „Пчеломания”, организирано от „Добрички панаир”АД, което се провежда от 7 до 9 март в Добрич, Добрин Добрев – председател на сдружение „Пчела Добрич 1946” и на Областния пчеларски съюз, член на Консултативния съвет по пчеларство към Министерството на земеделието и храните.
По думите му е обидно килограм мед да се продава на едро под 4 лв за кг..” Освен това продукцията се продава се наведнъж, неясно кога и на каква цена. Затова всеки се опитва да продава и на буркан” – казва Добрев. В същото време търговците внасят евтин украински и китайси мед и правят миксове, които изнасят за бълагарски мед.
Той отбеляза, че в България консумацията на мед не е голяма. Вътрешният пазар консумира около 1500 килограма на година, а произведеното количество е 11 000 тона. Според Добрев, е необходимо пчеларите да се сдружават с цел търсене на външни пазари, с което да вдигнат малко цената. По думите му, цена под 5,50 лв. за килограм на едро не е рентабилно.
По официални данни в Добричка област има 63 175 пчелни семейства, а в цяла Североизточна България са около 164 000 .
„Причината, че тази зима е топла и влажна предразполага към развитие на гъбички и нозема, което е най-голямото препятствие пред развитието на пчелните семейства” -коментира още Добрев, като посочи, че едва през април може да се каже как ще се развие годината, защото дори през март могат да паднат семейства.
„В момента в този период пчелните семейства са много развити Това не е добре, защото сушата ще бъде много сериозна тази година. Няма да има достатъчно паша. Пчеларите ще подпомогнат пчелните севейства, но прогнозирам ниски добиви” – заяви Недялка Михова, която се занимава с пчеларство от 25 години и гледа 200 кошера.
Добрев заедно с още петима преставителиот пчеларските дружества в страната, е участвал в две срещи на работната група по „Пчеларство” в Министерството на земеделието.По думите му Наредбите, касаещи контрола по пръскане с препарати от земеделците, са написани много добре, но не е изяснено коя лаборатория как ще доказва смъртността на пчелите от конкретна нива и кой я е пръскал. Добрев признава, че намаляват случаите на натровени пчели в региона. Той информира, че е отправил запитване до Националната ветеринарно-медицинска лаборатория и до шестте акредитирани лаборатории в страната за начините, по които може да се установи и докаже натравянето на пчелни семейства с пестициди.
През 2019 г. за финансово подпомагане на пчеларите в България от Националната програма по пчеларство са заделени над 4,7 млн. лева. Общият бюджет на програмата от 2017 до 2019 г. е в размер на близо 14,3 млн. лева. От тях половината са осигурени от ЕС, а останалите – от националния бюджет. Общо за двата приема за финансовата 2019 г., проведени през ноември и януари, 1900 кандидати са заявили желание за подпомагане. В Добричка област средните добиви за м.г. на мед са 16 кг от кошер при обичайни около 25 кг – каза още Добрев.