Китай ще забрани неразградимите пластмасови торбички в големите градове и сламките за еднократна употреба в ресторантите до края на тази година в опит да намали отпадъците.
Страната е един от най-големите потребители на пластмаса в света и планът е насочен към 30-процентно намаление на неразградими опаковки за еднократна употреба в заведенията за хранене в големите градове в рамките на 5 години, предаде БНТ.
В документ, публикуван в неделя, Националната комисия за развитие и реформи и Министерството на екологията и околната среда посочват, че производството и продажбата на пластмасови съдове и опаковки от стиропор за еднократна употреба ще бъдат забранени до края на годината. Планът предвижда и сламки за еднократна употреба в ресторантьорството, а пластмасовите изделия за еднократна употреба трябва да излязат от „активна употреба“ в хотели до 2022 г.
Властите заявиха, че до 2025 г. планират ефективно да контролират замърсяването с пластмаса и да намалят количеството отпадъци в ключови градове в рамките на новосъздадена система за управление.
Китай е произвел 210 милиона тона боклук през 2017 г., според данни на Световната банка, което е предупреждение, че до 2030 г. може да скочи до 500 милиона тона годишно.
Целите се простират и върху пластмасови опаковки, използвани в пощенските услуги.
Търговските обекти за пощенска доставка в области като Пекин, Шанхай и Дзянсу ще забранят използването на неразградими пластмасови опаковъчни торби и еднократни пластмасови опаковки до края на 2022 година.