Цените на петрола скочиха с над 1 долар на барел днес, след като снощи водещите производителки от групата ОПЕК+ приеха рекордно съкращение на добива на ценната суровина, предаде Ройтерс.
След четиридневни преговори страните от ОПЕК, Русия и други производители решиха да намалят добива с 9,7 милиона барела на ден, за да помогнат за повишаването на цените. Това е близо 10 на сто от световното производство на петрол, предава БТА.
Министърът на петрола на Кувейт заяви, че съкращенията на добива може да достигнат до 20 милиона барела на ден, съобщава Ройтерс.
Цените на суровия петрол от сорта Брент отбелязаха ръст от 1,23 долара на барел, или 3,9 на сто, към 00:58 ч. по Гринуич тази вечер.
Иракският министър на петрола Тамер ал Гадбан заяви късно снощи, че договореното намаляване на добивите ще помогне за стабилизиране на пазара и повишаване на цените. Аналогична позиция зае венецуелският президент Николас Мадуро в отделно изявление, предавано по венецуелската телевизия, отбелязва ТАСС. Мадуро заяви, че това ще стане основа за възстановяване на венецуелската икономика.
Саудитският крал Салман, руският президент Владимир Путин и американският му колега Доналд Тръмп приветстваха снощи резултата от преговорите на ОПЕК+ след конферентен разговор. По-късно Тръмп обсъди споразумението и със саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман, като двамата изразиха подкрепа за постигнатите договорености.
Руският министър на енергетиката Александър Новак заяви, че споразумението на ОПЕК+ ще помогне да се избегне шоково падане на цените и колапс на петролния отрасъл. Постигнатото споразумение ще доведе до балансиране на пазара и цените, увери той,.
"Мисля, че ще имаме нужда от доста време, за да излезем от тази ситуация", добави той в изявление, предавано по телевизия "Росия 1" и цитирано от АФП. Според Новак кризата може да продължи до края на годината.
Мексиканската министърка на енергетиката Росио Нале благодари на останалите страни от ОПЕК+ за подкрепата и увери, че Мексико ще изпълни своята част от споразумението. Страната не отстъпи от първоначалната си позиция и в крайна сметка ще съкрати добивите си само със 100 000 барела на ден, вместо с исканите от останалите страни 400 000, припомня ТАСС.