.Държавата е получила 28 млн. евро и 19 млн. лв. от събраните и внесени от нас такси. Сумите са за периода от началото на договора - 12 март 2013 г. Това се казва в становище на фирма "Пи Еф Си", разпространено до медиите. Това е фирмата, която прави дезинфекция на граничния пункт с Турция "Капитан Андреево".
По-рано днес стана ясно, че НАП е запорирала кешовия оборот на фирмата. Наложени са т.нар. предварителни обезпечителни мерки, които са запориране на целия кешов оборот на фирмата, заяви Росен Бъчваров, говорител на НАП. Това е станало след започнала данъчна ревизия. Тя е в резултат на 10 съставени в началото на месеца актове за установени данъчни нарушения. Причината - част от касовите апарати не са били свързани с НАП, но часове след проверката на данъчните са били подменени с нови. При проверката били констатирани и несъответствие на касовите наличности с намереното на място и редица други нарушения на законодателството. Предстои издаването на наказателни постановления за съставените актове за нарушенията, обявиха още от НАП.
От "Пи Еф Си" обясниха, че в периода преди сключването на договора с компанията, когато дейността по дезинфекция се извършвала от служители на БАБХ, крайната цена за клиентите се формирала от държавната такса плюс комисионната на обслужващата банка на съответното ГКПП. Всички разходи и инвестиции по дейността тогава били за сметка на държавата.
В момента държавната такса постъпвала изцяло в бюджета, а всички разходи и инвестиции били за сметка на „Пи Еф Си”. От фирмата отбелязват, че крайната цена за клиентите от 5 лева не се променила. Това означавало, че в рамките на въпросната банкова комисиона фирмата заплащала всички дължими данъци, покривала разходите по дейността и реализирала печалба.
През 2013 г. след преговори с българските превозвачи и браншови организации, за да се помогне на транспортните фирми, веднага след подписване на договора с БАБХ, се подписало споразумение българските камиони да бъдат освободени от такса за обслужване и плащали само дължимата по закон.
От компанията посочват още, че са били проверявани многократно от министерство на земеделието, Икономическа полиция, Инспекцията по труда и всички други компетентни органи. В момента проверки се правели ежеседмично и не били откривани сериозни нарушения. "Пи Еф Си" направила всички инвестиции, предвидени в договора. Компанията нямала нито ден закъснение при плащане на данъците си.
Въпреки това от дружеството твърдят, че в последните седмици са подложени на огромен натиск от страна на редица държавни органи. Били съставени множество актове, сред които имало такъв дори и за разминаване между пари в каса и отчет по касов апарат с 3 лева. От фирмата твърдят, че до момента освен искане за ревизия на фирмата, друг документ от НАП нямат, но без никакви основания им били блокирани банковите сметки и касовите наличности.
От компанията посочват, че винаги са съдействали на органите при проверките, но няма да приемат под никаква форма недоказани тенденциозни твърдения. Заради безпрецедентен натиск за изземване на бизнес в България от "Пи Еф Си" сезирали прокуратура, съд, международни институции, медии. Освен това щели да защитят интересите си по най-добрия законов начин и на всяка цена щели да търсят съдебна отговорност от лицата, които се опитват да изземат бизнеса им.