Смените в ББР и ДКК и спирането на правителствения комплекс също ще се окажат невалидни
След жалба на ГЕРБ Конституционният съд веднага образува дело може ли да е в правителството
Възможно ли е правата на български гражданин да зависят от бележка от чужда пита самият той
Проектът за завод за коли на ток, който германската компания Next.e.GO ще строи край Ловеч, пропада, ако се окаже, че Кирил Петков е заемал поста на министър на икономиката в нарушение на конституцията.
Именно с подписа му бе подписан меморандумът с инвеститорите през юли. Заводът трябва да е готов през 2023 г., а инвестицията в него е 140 млн. евро. Фирмата е търсила терени в 6 държави и накрая одобрява терен на братята Кирил и Георги Домусчиеви в ловешкия завод “Балкан”.
Заводът не може да бъде построен без ангажимент от държавата, включително и за предоставяне на стимули за производството. Именно под графика за предоставяне на подобни стимули стои подписът на Петков. Като
стимулът за
производителя
ще стигне
30 млн. евро
при достигането на капацитет от 20 000 произведени автомобила на година.
И ключови рокади са заплашени от провал, защото станаха с подписа на Петков.
Това са смените в ръководствата на Българската банка за развитие и Държавната консолидационна компания.
Петков спря и строежа на правителствения комплекс в “София Тех парк”, чийто възложител е ДКК.
От понеделник казусът дали Петков може да бъде министър на икономиката е в Конституционния съд (КС), след като 55 депутати от ГЕРБ внесоха официална жалба заради съмненията, че към 13 май министърът е бил с двойно гражданство - българско и канадско.
КС светкавично образува дело и
определи за
съдия-докладчик
Таня Райковска
Въпросът бе повдигнат миналата седмица от депутата от “Има такъв народ” Димитър Гърдев. Той попита външния министър Светлан Стоев.
Още в петък Петков разясни, че след като е бил поканен за служебен министър, подал до Канада отказ от гражданство.
Той обаче все още не разполага с отговор от канадското правителство, въпреки че молбата му е подадена през април.
Към момента на подписване на указа на президента Румен Радев за назначаване на служебното правителство на 12 май няма официално уведомление от Канада, че Петков не е неин гражданин, твърдят в жалбата си до КС от ГЕРБ. Според тях
това прави
служебното
правителство
частично
противо-
конституционно
“Ако е бил с двойно гражданство към момента на назначаване, това означава, че е нарушена конституцията. Тя ясно казва в чл. 110 във връзка с чл. 65, че хората, назначавани за министри, трябва да отговарят на условията за народни представители”, разясни зам.-председателят на ГЕРБ Даниел Митов.
Знаем, че с простичка молба не можеш да се откажеш от гражданство. Ако с молба, заверена пред нотариус, може да се откажеш от гражданство, то реципрочно с подобна молба може да получиш гражданство”, каза още той.
ГЕРБ поискаха и
незабавно
отстраняване
на Петков
от поста на министър на икономиката.
“Казусът с двойното гражданство на Кирил Петков е ясен. Президентът би трябвало да издаде указ, с който да го освободи от поста, но тъй като нямаме основание да смятаме, че ще го направи, затова се обърнахме към КС”, мотивира действията на ГЕРБ юристът депутат Радомир Чолаков.
Направих всички
стъпки за отказ
от канадско гражданство, повтори и в понеделник следобед Петков.
“Това е конституционен въпрос, аз не съм специалист по това, но възможно ли е според вас един български гражданин да е направил всички възможни действия, но да се чака бележка или някакъв административен акт на чужда държава и това да предопределя неговите права и още повече възможността на българския народ да избира кой да бъде народен представител, министър или президент?”, попита риторично министърът.
Той зададе и въпроса какво би станало, ако третата страна не освободи дадено лице от нежеланото вече гражданство.
“Възможно ли е българската конституция да бъде подчинена на чужд акт от чужда държава? Канада е една много хубава страна. Но ако беше една страна с голямо ниво на корупция?”, попита още служебният министър на икономиката.