През 2021 г. се навършват 40 години от едно от най-значимите български научни постижения в областта на космическите изследвания, свързани с програмата България-1300. Тя бе осъществена през 1981 година в чест на 1300-годишнината от създаването на Българската държава, включваща два изследователски спътника. Първият спътник "Интеркосмос България 1300" е изстрелян на 07.08.1981 г. от космодрума "Пласецк" в тогавашния Съветски съюз в почти полярна орбита с височина около 900 км, с комплекс от 11 български научни уреда за измерване на плазмата и за изучаване на йоносферно-магнитосферните взаимодействия, както и с лазерен отражател за геодезични измервания. Вторият спътник "Метеор Природа" с научна апаратура за дистанционно изучаване на природните ресурси на Земята, разработена с участието на българските учени, е изстрелян на 10.07.1981 г. на слънчево-синхронна орбита 650 километра. Научните резултати, получени от обработването на спътниковата информация се използват от целия свят и се публикуват и до днес.
На тържествена възпонателна вечер днес по-късно в Стара Загора ще бъде представен проект, иницииран от граждански клуб ЛИПА за изграждане на монумент с копието на спътника "Интеркосмос България Ц 1300", като символ на космическата слава на Стара Загора, съобщиха от Търговско-промишлената палата в града. Базираната в тук Централната лаборатория за космически изследвания на БАН изигра преди 40 години решаваща роля за реализирането на програмата "Интеркосмос". Нейният ръководител проф. Митко Гогошев бе сред всепризнатите български учеви в областта на кодмическите изследвания.
Лабораторията се сдобива с идентично копие на изследователския спътник "Интеркосмос България 1300", който още кръжи в орбита около Земята, още тогава. Днес негов собственик е Институтът за космически изследвания и технологии към БАН, а някогашната Централна лаборатория за космически изследвания на БАН в Стара Загора е филиал на този институт. Ръководството му е дало съгласие копието да бъде монтирани в монумента, проктът за който е разбаботен от екип, ръководен от архитектите Пламена и Цветелина Гогошеви, внучки на проф. Митко Гогошев.
Средствата за монумента ще се събират тепърва, намерението е той да бъде издигнат около входа на бъдещата Спортна зала в парк "Артилерийски" в Стара Загора, която също ще се изгражда тепърва. "Имаме идея там за създадем цяла космическа алея", издаде в аванс пред "24 часа" днешният директор на филиала доц. д-р Алексей Стоев.